İzmir'de kiralar tavan yaptı

Emlak endekslerinin Ocak 2011 Raporu'na göre, ikinci el konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Adana, en çok değer kaybettiği il Bursa oldu. Kira artışlarında ise şampiyon İzmir

16 Şubat 2011
Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle, Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin Ocak 2011 Raporuna göre, ocakta ikinci el konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Adana, en çok değer kaybettiği il Bursa oldu ve yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,95 arttı. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2011 Ocak ayı raporu açıklandı. Rapora göre, Adana Ocak ayında bir önceki aya göre ikinci el satılık konut fiyatlarında metrekare başına yüzde 1,84'lük değer artışıyla, fiyatların en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönem içinde ikinci el konut satış fiyatları, Ankara'da yüzde 1,30, İstanbul'da yüzde 0,78, İzmir'de yüzde 0,09, Kocaeli'de ise yüzde 0,82 arttı. Satış fiyatları yüzde 1,29 azalan Bursa, fiyatların en fazla değer kaybettiği il olurken, Antalya'da satış fiyatları yüzde 1,15 azaldı.

YENİ KONUT SATIŞINDA ARTIŞ

Ocak ayındaki metrekare başına kira değerleri incelendiğinde, İzmir yüzde 0,62 değer artışıyla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içinde konut kira değerleri Adana'da yüzde 0,60, Ankara'da yüzde 0,24 azalırken, Antalya'da yüzde 0,26, Bursa'da yüzde 0,45, İstanbul'da yüzde 0,58, Kocaeli'de ise yüzde 0,47 arttı. Rapora göre, yeni konut satış fiyatları ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,95 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,3 oranında artış gösterdi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama