Konut kredisi almak için uygun zaman mı?

Şu anda konut almak isteyenlerin merak ettiği konu, konut kredisi faizleri daha düşer mi?

21 Haziran 2010

Global krizden etkilenen emlak piyasasında en düşük faiz oranı yüzde 0.95’e kadar geriledi. Şu anda konut almak isteyenlerin merak ettiği konu, konut kredisi faizleri daha düşer mi? Yoksa yükselir mi? Mevduat birikimlerinin azaldığını, bu düşüşün devam etmesi durumunda bankaların kullandırdıkları krediyi fonlamak için faiz oranlarını yükselteceğini düşünenler var. Ancak, bir diğer görüş de ciddi bir talep olmadığı için faizlerin düşmeyeceği yönünde. Tebernüş Kireçci konut piyasasının nereye gittiğini araştırdı.

Uzmanlar faiz oranlarını değerlendirdi

Faizler yükselir çünkü...
1 Mevduat faiz oranları yıllık yüzde 10-10.30. Bugün kullandırılan konut kredilerinde bu oran maksimum yüzde 12. Yüzde 2’lik fark alınan riski kurtarmaz.

2 Mevduat birikimleri azalıyor. Bankalardaki mevduat bakiyelerinde son aylarda düşüş var. Bu düşüş devam ederse bankalar kullandırdıkları krediyi fonlayacak parayı bulmakta zorlanır.

3 Bankalar Euro Bölgesi’nden temin ettikleri kaynaklarla bu oranlarla kredi kullandırıyordu. Euro bölgesi sıkıntılı. Sıkıntı orta vadede de devam edecek. Dolayısıyla, kredi süresi dolduğunda bu oranlarla kredi bulamazlar.


Faizler yükselmez çünkü...
1 Faizlerin yükselmesi için talepte ciddi artış olması gerekiyor. Talep önceki dönemlere göre canlı. Ama faizleri yükseltecek kadar değil.

2 Euro Bölgesi’nden kaynak bulmak zor. Bu doğru. Ama Körfez ve para olan başka bölgelerden kaynak sağlanabilir.

3 Bankacılar açısından en sağlam kredi konut kredisi. Böyle bir ortamda faizleri yükseltirlerse ellerindeki mevduatı satabilecekleri, riski daha az ve getirisi daha yüksek başka bir alan yok.


TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN KONUT ÜRETİCİLERİNİN GÖRÜŞLERİ ŞÖYLE:


Fiyatlar artmaya başladı
Coşkun Yılmaz (Mimart Yapı): “Nitelikli projelerde fiyatlar artmaya başladı. Kelebekler Vadisi’nde son 3 ayda yüzde 15 zam yaptık. Armadacity projemizde yüzde 5. Gelecek 3 ayda ortalama yüzde 12 artış öngörüyoruz. İnşaat ilerledikçe fiyatların artışı sürüyor. Biz her ay zam yapmaya devam edeceğiz. Ama piyasadaki bir çok proje yaz aylarında zam yapmayacak asıl zammı eylül ayında yapacak. Tüketiciler açısından burada önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum.”


Tüketici yaz sonunu beklemeden alsın

Süleyman Varlıbaş (Varyap): “Tüketici yaz sonunu niye beklesin ki? Her geçen gün fırsat kaçıyor. Bu şartlar Türkiye’de ender rastlanacak şartlar. Fiyatlar dip seviyelerde. Aylık yüzde 0.44’ten başlayan faiz oranlarıyla kredi kullandırıyoruz. Üstelik konutun fiyatının yüzde 100’ü ne kadar... Ev almak isteyenler sıfır peşinatla ev sahibi olabiliyorlar. Tüketici açısından bu Türkiye tarihinde görülmemiş bir fırsat. Yaz sonunda bu fırsat devam eder mi? Pek emin değilim.


Bankalar maliyetine kredi kullandırıyor

Hasan Rahvalı (Ağaoğlu Grubu): “Tüketicilerin yaz sonunu beklemesi pek de rasyonel değil. Talebin kısmen düşük olduğu dönemde alışveriş yapmak her zaman alıcının lehine olur. Eskiden yaz ayları çok durgun geçerdi. Şimdi kısmi yavaşlama oluyor. Ama durma noktasına gelmiyor. Faiz oranları oldukça cazip. Bankalar neredeyse maliyetine kredi kullandırıyor. Makro ekonomik verilerde düzelme var. Bu düzelme konut fiyatlarına yansımadı. Tüketicilerin yaz sonunu beklemesi çok da rasyonel değil.”


Yaz sonunda hareketlenme olacak

Hamit Demir (Demir İnşaat): “Yaz sonunda fiyatlarda hareketlenme bekliyorum. Gayrimenkul fiyatları dip noktada. Konut inşa edenler neredeyse maliyetine satılıyor. Siyasal ve ekonomik bir sıkıntı yaşanmazsa gelecek yıllarda fiyatlar bu noktada olmaz. Şu an her şey tüketicinin lehine. Doğru lokasyon ve doğru proje tercihi her zaman kazandırır.”


Sonbaharı beklemek riskli olur

Salih Kuzu (Dekar Yapı): “Alım için çok uygun bir dönemdeyiz. Fiyatlar gerçek rakamların çok altında. Faiz oranlarının bu kadar düşük olduğu ortamda sonbaharı beklemek risk içeriyor. Hemen teslim veya güvenilir şirketlerin proje aşamasındaki konutlarından alım yapılabilir. Mevduat ve kredi faiz oranlarında ciddi bir yükseliş beklemiyorum. Hatta az da olsa gevşeme olur. Ama konut fiyatlarında artış bekliyorum.”


Nitelikli konutlar daha şanslı
Ziya Yılmaz (DAP Yapı): “İstanbul’da nitelikli konutların şansı artıyor. Ev almak isteyenler, bütçelerini zorlayıp niteliği yüksek ve konutlara yönelmeli. Sosyal konut ve toplu konutların 5-10 yıl sonra yeniden dönüşümü gündeme gelir. Dönüşecek projelerden değil, değeri artacak sitelerden ev alanlar çok daha kazançlı çıkacak.”


2011 açık, net ve güneşli
Yaşar Aşçıoğlu (Aşçıoğlu İnşaat): “Türkiye’de global krizde korkulan olmadı. 2010’ın ilk yarısında hafif bir hareketlenme oldu. Eylülden itibaren daha moralli ve iyi bir piyasa olacak. 2011 açık, net ve güneşli. Yaz aylarında alanlar sonbaharda, sonbaharda alanlar 2011’de, 2011’de alanlar ise ilerleyen yıllarda kazançlı çıkacak. Sonbaharda fiyatlarda önemli artış bekliyorum.”


Artış kaçınılmaz

Kaan Yücel (ESTON Yapı): “Faizlerin bu seviyelerde kalması mümkün değil. Faiz oranlarının artacağını düşünüyoruz. Yaz sonunda yükselir mi? Bunu tahmin edebilmek oldukça zor. Öte yandan, inşaat sektüründe maliyetler artıyor.
Yaz dönemindeki artış fiyatlara da yansıyacaktır. Faiz oranlarının ise bu seviyenin altına inmesi çok zor görünüyor. Yaz döneminde, ev alacakların beklemesinin hiçbir mantığı yok diye düşünüyorum.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama