İstanbul emlakta hat-trick yaptı

Uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının İstanbul'a ilgisi artarak zirveye ulaştı. PwC ve ULI'nın 600 gayrimenkul yatırımcısıyla görüşerek hazırladığı raporda İstanbul, 27 dünya kenti arasında üç farklı kulvarda da ilk sıraya oturdu

18 Şubat 2011
Yapılan birçok araştırmada uluslararası geyrimenkul yatırımcıları açısından yatırım yapılabilir şehirler arasında üst sıralarda yer alan İstanbul, son olarak Emerging Trend in Real Estate Europe 2011 (Gayrimenkulde Gelişen Trendler- Avrupa 2011) Raporu'nda 3 alanda birden zirveye ulaştı. Avrupa'nın önde gelen 600 gayrimenkul yatırımcısı, kredi verenler, aracılar ve gayrimenkul danışmanlarını içeren 600'den fazla sektör temsilcisinin öngörüleri doğrultusunda hazırlanan rapor, uluslararası gayrimenkul sektörünün İstanbul'a ilgisinin artarak devam ettiğini ortaya koydu. PWC ve Urban Land Institute tarafından bu yıl 8'inci kez hazırlanan raporda, İstanbul 'Mevcut Yatırım Performansı' sıralamasında 9 üzerinden 6.08 puan ile Münih'le birinciliği paylaştı. Bu alan'da 2010 yılında 4.83 puanla 7'nci sırada yer alan İstanbul, Hamburg, Paris, Londra, Viyana ve Milano'yu geride bıraktı. 'Yeni Yatırım Fırsatları' sıralamasında da 6.38 puanla birinci sıraya yükselen İstanbul, önceki yılki sıralamaya göre Londra, Münih, Hamburg ve Paris'in üzerine çıktı.

TİCARİ EMLAK ÖNE ÇIKIYOR
İstanbul,600 uluslararası sektör temsilcisinin öngörüleri sonucunda "Gelişme Potansiyeli" sıralamasında da 6.63 puanla geçen yıl olduğu gibi zirvedeki yerini korumayı başardı. Raporda uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının İstanbul'da en çok kazandıran ve yatırım yapılabilir gördüğü alan olarak ticari gayrimenkuller öne çıkıyor. Konut ihtiyacının ağırlıklı olarak ulusal firmalar tarafından karşılandığı İstanbul'da araştırmaya katılan 600 kişiden yüzde 24.5'i office yatırımlarının, yüzde 24.5'i AVM yatırımlarının, yüzde 18.9'u otel yatırımlarının, yüzde 17'si endüstriyel yapı yatırımlarının, yüzde 15.1'i ise konut yatırımlarının en çok kazandıracak gayrimenkul yatırımı olduğunu öngörüyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama