Merkezden konut için Elbirliği Sistemi fırsatı

Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Üstün, şehir merkezinde sıfır evlere göre daha ucuz olan ikinci el konutların alımı için Elbirliği Sistemi'nin avantaj sunduğunu söyledi. Üstün, "Eski evler krediye uygun olmadığı için, kredi alınamadığı için ya da faiz istenmediği için tercih ediliyoruz" dedi

18 Şubat 2011
Yeni projelerin çoğalmasıyla gözden düşen ikinci el konutlar, Eminevim adı altında 'Elbirliği Sistemi'yle insanları ev sahibi yapan Emin Şirketler Grubu'na yaradı. Hanımların altın günü modelini otomobil ve ev organizasyonuna dönüştüren sistemin kurucusu M. Emin Üstün, yeni projeler ve kriz sonrası oluşan gayrimenkul piyasasının ikinci el konut almak isteyenler için fırsat oluşturduğunu söyledi.

BANKA KREDİSİ YOK

Elbirliği Sistemi'nde ev almak isteyenlerin ödeyebilecekleri taksit tutarına göre gruplar oluşturduğunu anlatan Üstün, "Her ay kura ile bir kişi ev sahibi oluyor. Aylık bin lira taksit ödeyen biri, sırası geldiğinde, 100 bin lirası oluyor. Bu paraya şehir merkezinde sıfır bir ev bulamıyor ama ikinci elde 100 bin liraya, 80 bin liraya, 60 bin liraya ev bulabiliyor. Bu evleri insanlar banka kredisiyle alamıyor çünkü çoğu krediye uygun değil. O yüzden bizim sistemize geliyor" dedi.

FİYATI ÜÇE KATLANIYOR

Bu evlerin bir avantajının da dönüşüm yapılması halinde ortaya çıktığını belirten Üstün, "Müteahhide verdiğinde ya da kentsel dönüşüm olduğunda fiyatı 2'ye, 3'e katlanıyor. Bu dar gelirli insanlar için bir fırsat oluyor. 10-15 yıl önce yapamadıkları yatırımı bu şekilde yapmış oluyorlar. Mesela vatandaş Ümraniye'den 95 bin liraya bir ev aldı. O evin olduğu site müteahhide verildi. Şimdi 400 bin lira değerinde daire alacak" şeklinde konuştu.

YENİ EVLER DE ALINABİLİR

Şehir merkezinden uzak bölgelerdeki yeni binaların da sisteme girebildiğini ifade eden Üstün şunları söyledi: "Bu fiyatlara sıfır daire almak istendiğinde biraz daha dış bölgelere gitmek gerekiyor. Son yıllarda dış bölgelerde çok ucuz konutlar da yapıldı. Bu bizim konseptimizi genişletti. Sadece oturmak için değil, yatırım yapmak için de bizim sistem kullanılabiliyor."

2010'DA YÜZDE 70 BÜYÜDÜ

2010'da yüzde 70 büyüdüklerini belirten Üstün, bu yıl da aynı oranda büyüme beklediklerini ifade etti. Üstün şöyle konuştu: "Şu anda evle ilgili olarak sisteme dahil olup taksit ödeyen 10 bin kişi var. Binden fazla kişiye evleri teslim edilmiş. Fakat daha önceden lüks otomobil için yazılıp da sırası geldiğinde ev almak isteyen oluyor. Onlarla birlikte sayı 3 bini bulmuştur. Ev ve otomobil birlikte yaklaşık 50 bin kişi bu sistemden yararlandı."

200 milyon dolarlık portföy

Sistemin garantisi olsun diye arsa ve konut yatırımı yaptıklarını anlatan M. Emin Üstün, İstanbul Beylikdüzü ve Tuzla'da yaklaşık 20 milyon dolara toplam 47 bin dönümlük iki arsa aldıklarını bildirdi. Arsalardan birine 600, diğerine de 300 konut yapacaklarını kayededen Üstün, "Bu konutlar orta gelir grubuna hitap edecek ama küçük bir kısmı da alt gelir grubuna olacak. Belediyeden izin çıkınca 18-20 ayda bitiririz. Bu arada Yakuplu'da başladığımız projenin yüzde 60'ını tamamladık. Ayrıca, Tuzla Aydınlı ve Tuzla Dericiler Sanayi Sitesi'nde iki fabrika binası yaptık. Satışa hazır ama biraz fiyatlanmasını bekliyoruz. 5 bin metrekare alanı olan fabrikalar. Sanayiye, imalata ve lojistik merkezine uygun binalar. Arsa ve malvarlıklarınızın büyüklüğü, aldığımız zamanki değerleriyle 200 milyon dolardır" diye konuştu.

Denetime açık

"Faize karşı alternatif sistemizi geliştirmeliyiz" diyen Üstün, güvence konusuna da şöyle açıklık getirdi: "Elimizde binin üzerinde tapu var. İstenirse müşteriye ipotek veriyoruz, banka mektubu veriyoruz. Sanayi Bakanlığı tarafından da denetleniyoruz." Şehir merkezindeki sıfır evlerin çok pahalı olduğunu belirten Üstün, konut ya da kendi çalışma şartları müsait olmadığı için bankadan kredi alamayanlar, faizden sakınanlar ya dasıfır konutları pahalı bulanlar için elbirliği sisteminin bir avantaj olduğunu söyledi.

300 lira taksitle bile ev alanlar var

"Faize karşı alternatif sistemizi geliştirmeliyiz" diyen Üstün, güvence konusuna da açıklık getiriyor: "Elimizde binin üzerinde tapu var. İstenirse müşteriye ipotek veriyoruz, banka mektubu veriyoruz. Sanayi Bakanlığı tarafından denetleniyoruz." Üstün'ün verdiği bilgiye göre, sistemde ödeme gücü olmayanlara da bireysel temsilcilik veriliyor ve müşteri getirmesi durumunda organizasyon ücretinin yüzde 10'unu iade ediliyor. Böylelikle taksitlerini ödemiş oluyor. Ayda iki müşteri getirirse taksidini ödemiş oluyor. Grubun, 200'ün üzerinde doğrudan çalışanı bulunuyor. Bu rakam bireysel temsilcilerle 3 bine ulaşıyor. Sistemin içerisinde 30 bin liralık ev de var 500 bin liralık villa da var. Ancak genelde 40 bin ile 150 bin lira arasında evler alınıyor. Ev fiyatı ortalaması ise 80 bin lira. Taksit sayısı da daha çok 100 ay olarak tercih ediliyor. 300 lira taksit ödeyen de var bin 300 lira ödeyen de var. Grubun bu tür gayretlerinin yanında sosyal sorumluluk projeleri de var. Sultanbeyli'de 450 ailenin günlük ekmek ihtiyacını karşılayan, zenginlerin eski elbiselerini, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz şirket, halı kursu gibi mesleki eğitimler de yürütüyor. ."

'Yerli otomobil'i araştırıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD'lı patronlardan istediği yerli otomobil konusuyla da ilgilendiklerini belirten Üstün, Konya gibi otomotiv altyapısı olan şehirlerde, "yan sanayi üreticileri biraraya gelerek otomobil yapılabilir mi" diye araştırma yaptıklarını belirtti.

Kırmızı et ve beyaz et üretimine de girecek

Elbiriliği sistemini geliştirmek istediklerini ifade eden Emin Şirketler grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, diğer alanlarda da yatırıma başladıkları bilgisini verdi. Sakarya'nın Ferizli, Söğütlü ve Kaynarca ilçelerinde 600-700 dönümlük tarla aldıklarını belirten Üstün, "Kasaplık büyükbaş hayvancılık ve et tavukçuluğuyla ilgili ruhsat aldık. 1-2 ay içerisinde inşaata başlayacağız. İkisinin yatırım maliyeti 12 milyon lira civarında olacak. Tamamen ticaretle de olmuyor, üretmek de lazım. Hatta 40 bin köye 40 bin ahır projesi olmalı Türkiye'nin. Her köyde ufak ufak ahırlar olmasındansa köyün ortasına büyükçe bir ahır yapıp, veteriner hizmetlerini, bakım hizmetlerini, elde edilen sütün, etin pazarlanmasını elbirliği sistemiyle daha verimli hale getireceğiz" dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama