Borcuna en sadık il hangisi hangisi?

BDDK'nın, Finansal Türkiye Haritası'nda ilginç bilgiler yer alıyor. Haritada takipteki alacakların toplam nakdi kredilere oranı, şehir şehir açıklandı.

18 Şubat 2011
Zaman gazetesinden Ercan Baysal'ın haberine göre Siirt yüzde 1.35 ile borcuna en sadık il. Çalışmada başka ilginç bilgiler de var. Tüketicinin kullandığı toplam kredi miktarı geçen yılın ilk dokuz ayında 481,7 milyar lira iken, bugün itibarıyla 537,9 milyar liraya çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Finansal Türkiye Haritası (FİNTÜRK) verilerine göre kişi başına nakdi kredide İstanbul 16 bin 598 lira ile zirvede yer aldı.

Kişi başına en az kredi kullanan şehir ise 731 lira ile Muş oldu. Verilere göre tasarrufu en fazla sevenler ise, İstanbul'da yaşayan vatandaşlar oldu. İstanbul'da kişi başına tasarruf miktarı 11 bin 682 lira olurken, Ankara'daki kişi başına tasarruf miktarı 7 bin 850 lira olarak gerçekleşti.. Kişi başına tasarrufta son sırada ise Hakkâri, Muş ve Şırnak yer aldı. Şırnak'taki kişi başına tasarruf mevduatı miktarı 368,2 lirada kaldı. Muş'taki kişi başına tasarruf ise 425,6 lira oldu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama