Kanat takıp uçmaya kalkan banka vurulacak

Bakan Ali Babacan bankaları kredi büyümesi konusunda uyardı

18 Şubat 2011
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ocak, Şubat ve Mart aylarında kredi hacminde hiçbir yavaşlama olmaması ve kredilerin yüzde 35-40 artması durumunda ilave tedbirlerin gelebileceğini söyledi. Buna göre 11 Şubat itibarıyla 543.5 milyar TL olan bankacılık sektöründeki kredi hacmi Mart ayı sonunda 567.3-588.3 milyar TL sınırında olmalı. Yani bankalar yaklaşık 1.5 aylık süreçte 23.8 milyar TL kredi kullandırabilecek. Bu durumda bankacılık sektöründe yılın ilk çeyreğindeki kredi büyümesi yüzde 6 civarında oluşacak.

Babacan, CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, 2011’de kredi hacmini çok daha artırmak hatta “uçup gitmek” isteyen bankaların olduğunu, gerekirse banka bazında tedbirlerin de olabileceğini belirterek, “Ocak, Şubat, Mart ayına baktık. Kredi hacminde hiçbir yavaşlama yok, aynı hızla gidiyor. Bir hesap ettik, krediler yüzde 35-40 artacak. O zaman ilave tedbirleri beklesinler. Bunun cevabı çok açık. Çünkü biz, ‘Yüzde 20-25 civarında bir kredi artışı 2011 için makul, bu bizim 4.5-5‘lik büyüme hedefimizle uyumludur’ dedik. Sıkboğaz edici bir durum yok” diye konuştu.

Bankaların krediler konusunda 2011’de daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Babacan, “Kredi hacmini öyle hayali miktarlarda artırmayı pek düşünmeyin, bu olmayacak, buna izin verilmeyecek’ dedik. Alınan kararlar bankalarımızın belki 2011 hesaplarını bir miktar bozdu. 2011’de kredi hacmini çok daha artırmak hatta uçup gitmek isteyen bankalar vardı. Şimdi bunun böyle olmayacağını anladılar. Hem makro tedbirlerle bunu sağladık. Gerekirse banka bazında tedbirler de olabilir, bu çok zor değil” dedi.

Babacan, kredi hacminde bir kısma olmadığının altını çizerek, “Krediler yüzde 20-25 oranında artsın diyoruz. Ama onun ötesine gittiğinizde ekonomimizin gerçeklerinden işler kopmaya başlayacak. Cari açık sorunumuz yönetilebilir, kabul edilebilir boyuttan daha zor bir boyuta, alana gelecek. Bu dönüp dolaşıp Türkiye’nin istikrarını etkileyecek” dedi.

Babacan, kredi hacminin önemli olduğuna dikkati çekerek, 2011’in bu şartlarında dahi büyümenin Avrupa’nın en hızlı büyüme oranı olacağını, o konuda da en ufak bir şüphe bulunmadığını söyledi.

Bu yıl için etrafta çok büyük risklerin olduğunu ifade eden Babacan, henüz bu risklerin gerçekleşmediğini, herhangi bir yerde deprem olması durumunda ise bunun etkisinin Türkiye’de az ya da çok hissedileceğini kaydetti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama