KOBİ'lere 4 milyarlık müjde

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 100 bin KOBİ'ye yönelik 3-4 milyar lira büyüklüğündeki kredi faiz destek paketini nisan ayında açıklayacaklarının müjdesini verdi.

25 Şubat 2011
Ergün, desteklerinin süreceğini söyledi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün önceki akşam TRT Haber'de yayınlanan Ekonomi Kulübü Programı'nda KOBİ'lere 4 milyar liralık müjde verdi.

KOBİ'lere yönelik 3-4 milyar liralık kredi faiz desteği paketi hazırladıklarını ve paketten 100 bin KOBİ'nin yararlanmasını plandıklarını açıklayan Ergün, nisan ayında paketi kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Paketin ayrıntıları üzerinde çalıştıklarını belirten Ergün, "Daha önce açtığımız kredilerden, desteklerden yararlanamayan 100 bin KOBİ'nin öncelikle yararlanacağı bir paket hazırlıyoruz" dedi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) bankalar aracılığıyla vereceği desteğin ayrıntılarını da anlatan Ergün, işletmelerin bu kez hibe-destek yerine faiz desteği verilerek fonlanacağı bilgisini verdi. Ergün, kredi suistimallerine karşı sıkı bir denetim yaptıklarını ve şu ana kadar ciddi bir usulsüzlükle karşılaşmadıklarını belirtti.

'KAÇIRANLAR ÜZÜLMESİN'
Bu konuda 2009 ve 2010 yıllarında fırsatı kaçıranların üzülmemesi gerektiğini anlatan Ergün, KOBİ'lerin yeni yatırım yapmaları, makine teçhizat almaları için kaynak ayırdıklarını, işletmesini geliştiren, yönetim kabiliyetini güçlendirecek proje getirenlere, Ar-Ge çalışması olanlara veya güçlerini birleştirmek isteyen KOBİ'lere destek verdiklerini ifade etti.

"KOBİ'LER KRİZİN ANAHTARI OLDU"
KOBİ'lerin, Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikasından da son derece iyi yararlandığını anlatan Ergün, Afrika'nın bazı riskli pazarlarına büyük işletmeleri götürme şansının zor olduğunu söyledi. Ancak KOBİ'lerin büyümesi için riskleri de göze alarak Afrika'da yer aldıklarını belirten Ergün, "Bugün Afrika ve komşu ülkelere ihracat yapan firmaların tamamına yakını KOBİ'ler. Ayakları yere sağlam basan KOBİ'ler dışarıya da açıldılar, gösterdikleri performansla krizden çıkışta anahtar rol oynadılar" dedi.

"KREDİ MEKANİZMALARINI HAREKETE GEÇİRDİK"
Kredi mekanizmalarının hareketlenmesi için kredi faiz desteği uygulaması yaptıklarını kaydeden Ergün, "Önce 100 bin KOBİ'ye 25-30 bin liralık bir destek paketi açıklamıştık. Ondan sonra 70 bin KOBİ'ye kademeli olarak işini geliştirme desteği verdik. 2009 ve 2010'da yaptığımız bu desteklerin bir başkasını 2011 yılı içinde yapacağız. Biz faizine destek veriyoruz, anaparanın riskini banka üstleniyor" diye konuştu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama