Adalet Sarayı yüzde 50 zam yaptırdı!

Avrupa Yakasındaki adalet sarayı inşaatı avukatlarında ilgisini bölgeye çekiyor. Bölgede inşaat ile birlikte ciddi bir hareketlilik gözlenirken, bölgedeki mülk sahipleri de gayrimenkul fiyatlarını tekrar gözden geçirmeye başladı.

03 Mart 2011
5 bin kişinin çalışacağı, günlük ise 70 bin kişinin ziyaret edeceği dev bir kompleks olacak olan, Avrupa’nın En Büyük Adalet Sarayı’ İstanbul Adalet Saray’ının açılışına sayılı günler kalırken, bölgenin de çevresinde hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor.
 
11 adliye binasın Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanacak olması ve Adalet Sarayı’nın ön tarafında inşaatı devam eden ve bittiğinde İstanbul’un 22 bin metrekarelik en büyük meydanı ünvanına sahip olacak olan Çağlayan Meydanı, avukatların ve bir takım iş gruplarının ilgisini bu bölgeye çekiyor. Bölgede satılık ve kiralık konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşanırken, bazı bölgelerde ise satılık ve kiralık konut ve dükkanın kalmadığı belirtiliyor.
 
Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı’nın yapılması ile birlikte bölgede ciddi hareketlenmeler olduğunu söyleyen İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, ‘’Kuştepe’ye yakın bölgeler özellikle, Gürsel Mahallesi’nde talepler artıyor. Diğer taraftan ise Okmeydanı Bölgesi’ndeki maddi gücü olamadığı için tapu dönüşümünü gerçekleştiremeyen gecekondu sahipleri ile yatırımcı işbirliği yapıyor.Böylelikler bölgedeki tapular dönüşüme giriyor ve kentsel dönüşüm süreci başlıyor. Adalet Sarayı civarında daha fazla cafeterya, kırtasiye ile hızlı tüketim üzerine iş kollarından mekan arayışı talebi geliyor’’ dedi.

Bölgedeki Remax Bento gayrimenkul ofisi Gayrimenkul Danışmanlarından Cemil İpek, Adalet Sarayı inşaatından sonra bölgede gözle görülür bir artışın yaşandığını ve ofise gün içerisinde 10’a yakın avukatın gelerek satılık ve ya kiralık ofis ile daire sorduğunu belirtti. İpek, Bu bölgelerin Adalet Saray’ının açılmasından sonra daha çok ilgi göreceğini söyledi.
 
Turyap Şişli ofisi temsilcisi Ufuk Zaman ise İstanbul Adalet Sarayı inşaatı ile birlikte bölgede ciddi bir artışın yaşandığını, özellikle Ağustos - Eylül aylarında bu artışın net bir şekilde gözlendiğini belirterek; Aralık ayında talebin yavaşladığını ancak ilkbahara doğru ise artışın tekrardan yükseleceğini öngördüklerini belirtti. Zaman, talebin en fazla Abide-i hürriyet caddesi üzerinde yoğunlaştığını da dile getirdi.
 
Şişli Emlak ve Pak Mimarlık bürosundan Habip Pak, Adalet Sarayı'nın inşaatına başlandığından bugüne kadar bölgenin değerlendiğini söyleyerek, son zamanlarda Çağlayan'da kiralık ve satılık konut, dükkan kalmadığını söyledi.
 
Pak, olan dükkan ve konutların ise yüzde 50 ve ya yüzde 100 zamlı olduğunu söyledi. Adalet Sarayı'nın sadece Çağlayan’a değil Şişli başta olmak üzere Kağıthane bölgesinede yarayacağını söyledi. Adalet Sarayı’nın açılışından sonra gelecek olan adliyeler ve avukatların taleplerinin artacağını söyleyen Pak bu kompleksin Çağlayan’daki gayrimenkul sahiplerinin kazançlarının artmasını sağlayacaktır dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama