Yatırım da yok, kredi talebi de!

17 Ağustos 2010
Kredi konusunda her zaman ortada bir çekişme olmuştur... Bir yandan bankalar, kredi vermek için kapı kapı dolaşıp, şirketleri ikna etmeye çalışırlar. Hatta Anadolu’yu dolaşıp, müşteri ziyareti yapıp, kredi satan banka genel müdürleri de vardır. Bir yandan da şirketler, özellikle KOBİ’ler, ‘Kredi alamıyoruz’ diye dert yanarlar.

‘Piyasada kredi yok’

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün ile sohbet ederken, konu kredilere geldiğinde, ‘Piyasada kredi yok’ değerlendirmesini yaptı. ‘Nasıl yani?’ diye sorduğumda tabloyu şöyle özetledi: “Gerçekten de biz vermek istiyoruz ama kredi talebi yok. Bankacılığı konut kredisi ve destek kredileri ayakta tutuyor. Otomobil kredilerinde hareket yok, daha çok kampanya bazlı, tüketici finansman şirketleri tarafından kredilendiriliyor.” Konuştuğum diğer bankacılar da ‘kredi talebi’ olmamasını, bankacılığın bilançosunun büyümemesinden de görebileceğimize dikkat çekiyorlar. Bir bankacı, “İlk 6 ay sonunda banka bilançoları büyümedi” diyerek önemli bir konunun altını çiziyor.
Gökhan Erün, “Garanti’nin bilançosu bile sadece yüzde 3 büyüdü” diyor ve devam ediyor:
“Eskiden kredi komitelerine çok yabancı kredi dosyası girerdi. Bir süredir yabancı kredi talebi azaldı, verilere bakarsanız büyüme olmadığını görürsünüz. Bu da yatırım yapılmadığının göstergesidir. Çünkü, yatırım yapacak orta ve büyük ölçekli şirketler, bunu yabancı para cinsi kredilerle fonlarlar. KOBİ’lerde ise daha çok TL krediler var. Onlar ise yeni yatırım için değil, makine yenileme amaçlı kredi kullanıyorlar.”

İşsizlik için yatırım şart

BDDK’nın verilerine bakınca, ‘döviz kredisindeki’ büyüme rakamları açıkça görülüyor. Hatta son aylarda döviz kredisinde küçülme olduğu da dikkati çekiyor. 30 Haziran 2010’da 125 milyar 184 milyon TL’ye ulaşan döviz kredileri, 9 Ağustos itibarıyla 112 milyar TL düzeyine gerilemiş. Dün açıklanan işsizlikle ilgili olumlu tablonun devam etmesi için, yeni kredi ve yeni yatırıma ihtiyaç var. Bankalardan gelen ilk işaretler hiç de olumlu bir tabloya işaret etmiyor. Belki yılın son çeyreği ve 2011 yılıyla birlikte bir hareketlenme olur. Bekleyip göreceğiz.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama