Kredilerde büyüme yüzde 36.4

PPK toplantısından zorunlu karşılıklarda artış kararı çıkması beklentisi güçleniyor.

24 Mayıs 2011
Bankacılık sektöründe 13 Mayıs tarihi itibariyle toplam krediler yıllık bazda yüzde 36.4 artışla 594.3 milyar lira ile yıl sonu için hedeflenen yüzde 25 büyüme seviyesinin uzağında kalırken, çarşamba günü yapılacak PPK toplantısından zorunlu karşılıklarda artış kararı çıkması beklentisi güçleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık verilerine göre, 2010 sonunda 535.3   milyar lira olan kredilerde 13 Mayıs itibariyle artış hızı yüzde 11 olarak gerçekleşirken, bu tarih   itibariyle haftalık büyüme hızı ise yüzde 1.2 oldu.

Dövize zorunlu artırımı
Tüketici kredileri, 13 Mayıs itibariyle geçen yıl sonuna göre yüzde 14.4 artışla 147.6 milyar  liraya çıkarken, yıllık artış ise yüzde 41.8 oldu. Konut kredileri geçen yıl sonundan bu yana yüzde 11.7 artarak 67.9 milyar liraya çıktı. Konut kredilerindeki yıllık artış da yüzde 35.6 oldu.
BDDK’nın haftalık verilerini değerlendiren Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, munzam  karşılıklarda şu ana dek yapılan tüm artışa karşın kredilerde bir azalma olmadığını ifade etti.  Cömert, “Çarşamba günü yapılacak TCMB PPK toplantısında özellikle döviz cinsi mevduatlara uygulanan zorunlu karşılıkların artırılacağı yönündeki beklenti oldukça güçlü. Kredi verilerine bakıldığında TCMB’nin hem TL hem de döviz cinsi munzam karşılıkları artırabileceğini düşünüyoruz. Bu da hem tahvil piyasası hem de TL açısından olumsuz olacaktır” dedi. TCMB, ekonomideki ısınmayı dizginlemek ve cari açığı azaltacak önlemler kapsamında aralık ayından itibaren zorunlu karşılık oranlarını vadelere göre farklılaştırarak üç kez artırdı.

200 puan artış beklentisi
TCMB, Nisan ayı PPK toplantısında vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli DTH’ler ile diğer döviz yükümlülüklere uygulanan zorunlu karşılık oranını 100 baz puan, 3 yıla kadar vadeli diğer döviz yükümlülüklerde 50 baz puan, vadesiz ve 1 aya kadar (1 ay dahil) vadeli TL cinsi mevduatlarda ise 100 baz puan artırdı. BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ da yayınladığı notta çarşamba günü yapılacak Merkez Bankası  PPK toplantısından TL cinsi zorunlu karşılıklarda 200 baz puanlık bir artış beklediklerini ifade etti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama