Kredi almayan kalmayacak

Hükümet KOBİ'lere yeni kredi paketi açtı. Şimdiye kadar hiç kredi almayan 100 bin işletme destekten yararlanacak. Yeni pakette üst limit 50 bin TL olacak

25 Mayıs 2011
Hükümet 2011'in ikinci yarısında kredi verilmeyen KOBİ bırakmayacak. Faiz destekli kredilerin hacmini iki katına çıkaracak. KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nı açıklayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bugüne kadar 197 bine yakın işletme için 11.4 milyar lira kredi hacmi oluşturduklarını belirterek, "Bu yılın ikinci yarısında 100 bin işletmelik yeni bir kredi paketi daha açacağız. Bunda da 50 bin liralık kredi üst limiti olacak ve geçen seferki 70 bin TL'lik desteklerden yararlanamayan işletmeler bu destekten faydalanacak" dedi. Son açılan paket ile kredi kullanan işletme sayısının 56 bin 250'ye ulaştığını, bu işletmelere yedeklerin de dahil olduğunda 68 bin 500 işletmeye ulaşacağını söyleyen Ergün, "Bu kredilerden yararlanan işletme sayısı bu kadarken, bugün itibariyle 2 milyar 195 milyon TL'lik kredi hacmi oluşmuş oldu. Bu rakam, 56 bin 250 işletme için 2 milyar 800 milyon TL'ye kadar çıkacak" dedi.

PARA YOKSA MELEK YATIRIMCI VAR
Önümüzdeki döneme ilişkin hedefleri de anlatan Bakan Ergün, özellikle girişimcilerin finansman sorunlarını çözmek için risk sermayesi fonlarının sayısını artıracak, kredi garanti sistemini yaygınlaştıracak, melek yatırımcı sistemini geliştirecek ve KOBİ Borsası'nın etkinliğini çoğaltacaklarını söyledi.

'Hibe vermiyoruz'
Kredilerin yarısının hibe olarak verileceğine ilişkin bilgilerin doğru olmadığını söyleyen Ergün, "Kredilerin bazen faizinin yüzde 50'si, bazen yüzde 75'i KOSGEB tarafından karşılanıyor. Bu, kredi faiz desteği programı. Bir de girişimcilik desteği programı var. Orada girişimcilere hibe desteği veriyoruz" diye konuştu.

Girişimcilik Konseyi
Kobi Stratejisi ile ilgili de bilgi veren Bakan Ergün, 5 stratejik alanda 16 hedef belirlediklerini söyledi. Ergün, "Planın uygulama döneminde girişimciliği, özendirici tedbirleri artıracağız. İŞ- GEM'lerin sayısını artıracağız. Girişimcilik Konseyi kurulacak. Bu konsey, ülkemizde girişimcilik kültürünün artmasına büyük katkı sağlayacak. KOBİ'lerin yönetim becerileri ve kurumsal yetkinliklerini geliştirmek üzere genel ve proje esaslı destekler vereceğiz" dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama