Merkez'in mesajını tüketiciden çok şirketler almış

Ekonomi yönetiminin tüketim çılgınlığını durdurmak, giderek tırmanan cari açığın hızını yavaşlatmak için aldığı önlemlere vatandaştan çok şirketler cevap vermiş görünüyor.

02 Haziran 2011
Tüketimi kısarak cari açığı dizginlemeyi hedefleyen ekonomi yönetimi önlemleri aldı, ilk 6 ayın sonuçlarını bekliyor. Merkez Bankası'nın munzam karşılık artışlarıyla BDDK'nın konutta kredi sınırını yüzde 75'e çeken uygulaması şu ana kadar etkisi en çok hissedilen önlemler olarak izleniyor. Önlemlerle genel kredi artışının yüzde 38-40'lardan yüzde 25'lere çekilmesi hedefleniyordu. Şimdilerde ise haklı olarak cari açığı körüklemeyen kredilerin bu hesabın dışında tutularak tüketici kredilerine yoğunlaşılması yönünde görüşler gündeme getiriliyor.

İzleme döneminin sona ermesine bir aylık süre kaldı. Elde yaklaşık 5 aylık veriler var ve bu veriler aslında etki-tepki durumunu ölçmeye epeyce imkân veriyor. Eldeki verileri karşılaştırmak için geçen yılın aynı dönemi yerine yılbaşından önceki ve sonraki 5 aylık döneme bakmak daha yararlı olacaktır.

Tüketicinin ihtiyacı artmış

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin bu yıl kredi büyümesinin yüzde 25'te kalacağını önceki gün açıklamıştı. Bilgin'in öngörüsünü dayandırdığı veriler, yılın ikinci yarısında daha fazla kredi daralmasına ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Zira ilk 5 aydaki yavaşlama çok tatminkâr görünmüyor. Yılın ilk aylarındaki önlemlerle uyarıların bugünden daha geride olmasını da bu durumun nedenleri arasında saymak mümkün.

Gelelim kredilerin seyrine... Tüketici kredileri geçen yılın ağustos ayı ile yılın sonuna kadar geçen yaklaşık 5 aylık sürede yüzde 15,3 artmıştı. Bu dönem henüz önlemlerin alınmadığı, uyarıların yapıldığı dönemdir. Yılbaşından 20 Mayıs'a kadar geçen yaklaşık 5 aylık sürede tüketici kredilerinin artış hızı ise yüzde 14,7 oldu. Alınan önlemler ve uyarıların tüketiciye etkisi 0,6 puanda kalmış. Artış hızı düşmeseymiş tüketici 5 ayda yaklaşık 750 milyon liralık daha kredi çekip harcamaya koşarmış. Önlemlerle bu iştah kapatılmış.

Önlemler kredi artış hızını konutta 2 puan, taşıtta ise yaklaşık 15 puan düşürdü. İhtiyaç kredileri ise azalacağı yerde arttı. 20 puanlık rekor hıza ulaştı. Diğer tüketici kredilerinde ani fren görünüyor. Önlemler, tüketicinin hızını kesmemekle birlikte dağılımı bir miktar etkilemiş. Buna karşılık tüccar ve sanayicinin kullandığı kredilerin artış hızı 3,5 puan yavaşlamış. Önlemler 5 aylık dönemde yaklaşık 7 milyar liralık krediyi bankalarda bırakmış.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama