Goldman Sachs bankalar için hedef fiyatını düşürdü

JP Morgan’ın ardından Goldman Sachs’tan da Türkiye piyasalarına ilişkin olumsuz rapor geldi.

02 Haziran 2011
Geçen hafta cari açık ve enflasyon riski nedeniyle Türkiye hisse piyasaları için yatırımcılara “ağırlık azalt” tavsiyesinde bulunan JP Morgan’dan sonra dün de Goldman Sachs 6 bankanın hedef fiyatını düşürdü. Goldman Sachs yayımladığı araştırma raporunda, tüketici finansmanı alanında artan rekabet ve fon koşullarının zorlaşmasının Türk bankalarında net faiz marjını baskılayacağını belirtti.
Goldman Sachs, bankaların gelirlerindeki büyümenin marjlardaki daralma ve kredi büyümesinin yavaşlamasıyla azalacağını da ifade etti.

Para politikası değişebilir
Goldman Sachs’ın raporunda, “Tüketici kredilerinde artan rekabet ve giderek zorlaşan finansman trendleri kâr marjında düşüşe işaret ediyor. Türk bankalarının hisse başına getirisinin önümüzdeki yıl yüzde 16 civarında istikrara kavuşacağını öngörüyoruz” denildi.

Raporda yıl boyunca marjlardaki baskı ve kredi büyümesinin yavaşlaması nedeniyle bankaların gelirinin azalacağı beklentisi dile getirilirken, “Türk bankalarının iyi fiyatlı finansmana ulaşma imkânının da sınırlı kalacağı görüşündeyiz” denildi.
Raporda ayrıca Türk bankalarının para politikasında yaşanabilecek ani değişikliklerden de olumsuz etkileneceği belirtilirken, “Ekonomistlerimiz bu tür dalgalanmaların Türkiye’nin artan cari açığı ve Merkez Bankası’nın mevcut yaklaşımı nedeniyle daha muhtemel olacağını düşünüyor” ifadesi kullanıldı.

Rusya’yı övmüştü
Goldman Sachs’ın raporunda hedef fiyatını indirdiği banka hisseleri Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi oldu. Banka ayrıca 2011, 2012 ve 2013 hisse başına kâr tahminlerini de düşürdü.
Goldman Sachs tarafından daha önce yayımlanan gelişmekte olan piyasalar raporunda Rusya piyasalarında ağırlığın artırılması, Türkiye piyasasında ise azaltması tavsiye edilmişti. Raporda Türkiye’de son dönemde açıklanan ve hayal kırıklığı yaratacak kadar yüksek seviyede olan cari açık rakamı nedeniyle Türk hisse senedi piyasaları hakkında endişeler olduğu belirtilmişti. Buna karşılık Goldman Sachs, Türkiye’nin tersine Rusya’nın enflasyon görünümündeki toparlanma ve ucuz fiyat seviyeleri ile bir fırsat sunduğu ifade etmişti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama