Banka kredi masraflarını BDDK'da karşılaştırın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşları rahatlatacak bir uygulamayı hizmete soktu. Vatandaşlar bütün bankaların kredi, kredi kartı, faizlerini aynı anda görüp karşılaştırabilecek. Böylelikle bankaların verdiği kredilerdeki dosya masrafları için banka banka internet sitelerinde dolaşmak ya da telefon etmekten kurtulacak. Ortak sembolü işaretleyip bütün bankaların ürün ve hizmetlerini öğrenebilecekler. Sistem 1 Temmuz 2011'de açılacak.

05 Temmuz 2011

BDDK'dan yapılan açıklamada, farklı bankalara ilişkin benzer ürünlerin daha kolay kıyaslanması için adım atıldı. Kurumun internet sitesinde de yer alacak link hakkında bilgilerin yer aldığı açıklamada, "Ana sayfamız www.bddk.org.tr'de yer alan ve aşağıda gösterilen "ortak sembol" tıklanarak veya doğrudan http://ebulten.bddk.org.tr/TuketiciVerileri/Default.aspx linki aracılığıyla ulaşılabilecek olan "Bankacılık Ürün ve Hizmet Ücretleri Uygulaması", tüm bankaların maliyet gerektiren bankacılık ürünlerini aynı anda görebilme ve istenen bankalar arasında karşılaştırma yapabilme imkânı sunmaktadır." denildi.

Uygulama ile müşterilerin kullanmayı düşündüğü / kullandığı ürünler hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Banka ve müşteri arasında bilgi paylaşımı veya işlem koşullarındaki yanlış anlaşılmalar nedeniyle oluşabilecek memnuniyetsizliklerin ve her türlü ihtilafın daha oluşmadan önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, uygulama kapsamında bankaların sadece kendi nam ve hesaplarına kestiği ücretler değil, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) gibi yasal kesinti ve vergiler de sunularak müşterilerin maruz kalacağı her türlü maliyeti görmeleri sağlanacak.

Uygulama kapsamında bankaların müşterilerine uyguladıkları maliyet ve faizlerin azami tutar ve oranlarının yayımlaması zorunlu hale geldi. Uygulama kapsamındaki bilgiler, bankaların kendi sayfalarında, ürün hizmet tarifesinde değişikliğin oluşması ile aş anlı olarak güncellenecek.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama