OKFRAM: Özel Sektör Merkez'in Faiz Kararında Değişiklik Bekliyor

06 Temmuz 2011

Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi(OKFRAM) 318 şirketin üst düzey yöneticisi ile yaptığı ankette, katılımcıların yarısının Merkez Bankası'nın faiz kararlarında bir değişikliğe gideceğini, mevcut kemer sıkma politikalarının, kredilerde önemli bir daralma yaratmayacağını düşündüğünü ortaya çıkardı.
Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi "Özel Sektör Dosyası: KOBİ'lerin İstihdama Katkısı ve Ekonomik Beklentiler" konulu Araştırmayı yayımladı.
Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ve İKSARA Araştırma ve Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirilen Araştırma örneklemi Türkiye'de faal vergi mükellefi kurumların yüzde 88'ini oluşturan 318 firma üst düzey yöneticilerinden oluşmakta.
Ortalama faaliyet süresi 18 yıl ve faaliyetlerine çoğunlukla son 20 yılda başlayan 318 şirket yöneticisine uygulanan ankette katılanların yüzde 24'ü kadın, yüzde 76'sı ise, erkek yöneticiler. Ankete katılan yöneticilerin profili değerlendirildiğinde, kadın yöneticilerin eğitim durumunun erkeklere göre daha iyi olmasına karşın, kadınların deneyim sürelerinin daha kısa olduğu saptandı. Anket sonuçları; son 2 yılda yatırım kredisi kullansın ya da kullanmasın; çoğu firmanın önümüzdeki 2 yıl içinde yatırım kredisi kullanacağı ve istihdam yaratacağını belirtiyor.

EN ÇOK GARANTİ İLE ÇALIŞILIYOR

Araştırmaya katılan firmaların en çok çalıştığı bankanın yüzde 22 oranla Garanti Bankası olduğu belirlendi. Garanti Bankasını yüzde 17 ile İş Bankası, yüzde 11 ile Yapı Kredi, yüzde 7 ile Akbank, yüzde 5 ile Finansbank ve yüzde 5 ile Halk Bankası takip etti.
Son 2 yıl içerisinde yatırım kredisi kullanan firmaların önemli bir kısmının, önümüzdeki dönemde de yatırımlarını sürdürmeyi düşündüğü belirlendi. Son 2 yılda yatırım kredisi kullanmayan firmalar da, önümüzdeki 2 yıl içinde yatırımlarına hız vermeyi düşündüğü belirlendi. Her 5 firmadan birinin ise herhangi bir yatırım planı bulunmadığı tespit edildi.

PİYASALARIN İYİMSER VE KÖTÜMSER ALGILARI EŞİT

Araştırmaya katılan her 5 yöneticiden 3'ünün ise IMF'den yeniden borç alınabileceğini düşündüğü tespit edildi. Merkez Bankası'nda Başkan değişikliğinden sonra; kemer sıkma politikalarının devam edeceği ve bunun hem bankacılık sektörünü hem de reel sektörü; kredilendirmede zorlayacağı fikrine katılan ve katılmayan kişilerin sayısı hemen hemen eşit oldu. Buradan piyasaların iyimser ve kötümser algılayanların eşit düzeyde olduğu ortaya çıktı.
Merkez Bankası'nın faiz kararlarının yakından takip edildiği belirlenirken, araştırmaya katılan her 4 yöneticiden yaklaşık 2'sinin Merkez Bankası'nın faiz artışına gideceğine inanırken, yine aynı oranda kişinin faizlerde artış beklemediği belirlendi.
Ankete katılan her 4 yöneticiden yaklaşık 2'si, Merkez Bankası'nın kredilerde kemer sıkma politikalarının devam etmesinin otomotiv ve eğitim sektörü üzerinde etkisinin olmayacağını ve bundan bağımsız olarak, otomobil ve eğitim kredilerinin artacağını düşünmekte. Ankete katılan her 5 yöneticiden 2'si TCMB politikalarının beyaz eşya alımında önemli bir değişiklik yaratmayacağını düşünmekte.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama