Kredi oranlarında değişiklik sektörü kayıtdışına itebilir

Bu yıl dört yeni proje ve 500 milyon lira satış hasılatı bekleyen Çelik, BDDK’nın kredilere müdahalesinin sektörü kayıtdışına yöneltebileceği mesajını verdi

11 Temmuz 2011
 Milliyet için yıl sonu emlak senaryosunu yazan isimlerden biri de Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik oldu. İnşaat sektöründe kaydedilen büyümede konuta yönelik harcamaların etkili olmadığının altını çizen Çelik, eğer, doğru bir hikâye yazılabilirse 2012’de konutun altın çağını yaşayabileceğini düşünüyor. Bu arada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi oranlarında değişiklik yapmasının sektörü kayıtdışına itmek anlamına geldiğini vurgulayan Çelik, Sinpaş açısından ise parlak bir yılın  geride kalacağını bildirirken, geleceğe  umutlu baktıklarını söyledi.

2 bin konutluk dört yeni proje
Sinpaş GYO’nun bu yılki performansı hakkında konuşan Çelik, ilk üç aylık verilerin 2010’daki cironun yüzde 35 üstüne çıkıldığını gösterdiğini belirterek,  “Geçen yıla göre yüzde 30 oranında artışla 500 milyon liralık satış hasılatı hedefliyoruz” dedi.
Bu yıl ikisi İstanbul’da, diğer ikisi Ankara’da 2 bin konutluk dört yeni proye hayat vereceklerini ifade eden Çelik, şu anda 859 bin 933 metrekare inşaat için üretime devam ettiklerini, yeni üretim planlarının ise  1 milyon 268 bin 99 metrekare olduğunu söyledi.

Konut harcaması düştü
Bunun, 2 milyon 147 bin 637 metrekarelik inşaat anlamına geldiğini vurgulayan Çelik, rakamları, konut  sayısı açısından da  şöyle anlattı: “14 bin 744 adet konut stokumuzun 6 bin 678 adedi üretim aşamasında. Geriye kalan 8 bin 66 adet ise ilerleyen dönemde projelendirilecek arsalarımızda yer alacak.”
Geçen yıl inşaat sektörünün ortaya koyduğu büyüme ve 800 bin adet ruhsata rağmen konut seektörünün büyüdüğünün ifade edilemeyeceğine dikkat çeken Çelik, verilerinalt kırılımlarına dikkatle bakılmasını önererek, “Kamu yatırımları ve özel yatırımlar yani yol, baraj inşaatlarından dolayı inşaat harcamaları artmış. Ama özel sektör konut harcamalarındaki rakamlar düşmüş” dedi.
Bugün ise, seçimler nedeniyle durağanlaşan piyasaların Avrupa'dan ve Yunanistan'dan gelen haberlerle yön belirlemede kararsız ve yatayda seyrettiğine dikkat çeken Çelik, gelecekten son derece umutlu olduğu mesajını vermeyi ihmal etmedi.
Çelik, “Hükümetin yeni söylemleri, hedefleri piyasaya hareket getirecektir. 2011'in sonunda geçen yılın biraz üzerinde bir satış adediyle yılı kapatacağını öngörüyoruz. Türkiye yeni hükümetle birlikte, yeni büyüme hikâyesini doğru yazabilirse 2012’de altın bir çağ yaşayacağımızı düşünüyorum” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama