'Emlakta satışlar da fiyatlar da yükselir'

İkinci yarıda piyasadaki satışların daha da hareketlenmesini bekleyen Ziya Yılmaz, fiyatlarda da %20 civarında artış olacağını ifade etti. Yılmaz, ayrıca olası spekülatif hareketlere karşı Rekabet Kurulu’nu göreve davet etti.

11 Temmuz 2011
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz,  önümüzdeki dönemlerde konut satışlarının hareketleneceğini düşünen isimlerden. Üstelik, 20011’in ilk yarısındaki gelişmelerin konutu, bir yatırım enstrümanı olarak daha cazip hale getirdiğini düşünen Yılmaz, kısa vadeli beklentisini, “Piyasa, seçim sonrasındaki süreçte nicedir beklediğimiz ivmeyi yakalayacak gibi görünüyor. Zira yılın ilk yarısında, neredeyse 2010’un tamamı kadar satış işlemi gerçekleşti” sözleriyle anlattı.

Yüzde 85 oranında satış

Piyasadaki bu durumun kendi satışlarından da izlenebileceği mesajını veren Yılmaz, 27 ve 30 katlı kulelerde 210 adet rezidansın yer aldığı Dap Royal Center’ın yüzde 60 oranında satıldığını belirtirken, 22 katlı simetrik iki kule olarak tasarlanan Dap Burgu’da 246 adet rezidans dairenin yüzde 85’i satıldığını vurguladı.

Bu durumda piyasadaki trendin yanı sıra kendi marka değerlerinin de bir o kadar önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, emlak piyasasına yönelik güvenini, “Yılın ikinci yarısında Maltepe ve Çağlayan’da yeni projelere başlayacağız. 1.000 adet civarında konut ve iş yeri yapmayı planlıyoruz” sözleriyle ortaya koydu. İkinci yarıda sadece satışlarda değil, fiyatlarda da artış bekleyen Yılmaz, fiyatlarda 10-20 civarında yükseliş beklediklerini kaydetti.

‘3-5 puan alımı etkilemez’

Konut kredilerinde ya da peşinatlarındaki artışın piyasaya yansımaları hakkında konuşan Yılmaz, bunun, kırılganlığa sebep olduğunu, ancak, peşinattaki artışın satın alma talebini ertelecek boyutta olmadığına dikkat çekti.

Kredi faizlerindeki 3-5 puanlık artışın da konut üreticileri tarafından çoğu kez sübvanse edildiğini, ama bunun yıllarca uzun vadeli kredi olanaklarından yoksun kalan sektörü ve alıcıyı yorduğunu ifade ederek, “Yine de piyasadaki alımların sınırlı düzeyde gerçekleşmesine neden olduğunu sanmıyorum” dedi.

‘Spekülasyona dikkat’

Ancak, inşaat malzemelerindeki yükselişin sorun yaratabileceğinin altını çizen Yılmaz, maliyetin yüzde 52’sini oluşturan inşaat girdi kalemlerindeki fiyat artışlarının bazı projeleri tehlikeye sokabileceğini vurguladı. Rekabet Kurulu’nun piyasada spekülatif hareketler olup olmadığını araştırması gerektiği uyarısını yapan Yılmaz, “ İnşaat sektörünün kriz döneminde spekülatif hareketlerle istismar edilmesi doğru değil” diye konuştu.

YILSONU BEKLENTİLERİ

*
“Tek parti iktidarı ekonomik istikrar anlamına gelir. Dünyada krizin etkileri halen devam ederken Türkiye’de istikrar ortamının süreceğini bilmek sevindirici. Piyasalarda pozitif etkilerin yansıması ivedilikle gerçekleşecektir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar gelecek 4 yılda katlanarak büyüyecektir.”
* “Ev almak isteyenler piyasalardaki olumlu havanın da etkisiyle bekleme modundan çıkıp satın almaya yönelecektir. Vatandaşın geleceğe umutla bakmaya başlaması, AKP’nin ustalık döneminde tüm sektörler açısından olumlu sonuçlar verecektir.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama