Kredi kullananlara KKDF müjdesi

Maliye Bakanlığı, kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu’nun (KKDF) zammının, geriye dönük uygulamasında Danıştay 10. Dairesi’nin konuyla ilgili kararını dikkate alarak eski kredilerdeki oranı düşürdü.

12 Temmuz 2011
Maliye, bankalardan 28 Ekim 2010 tarihinden önce kullandırılan kredilerde, KKDF oranının yüzde 15 yerine yüzde 10 olarak tahsil edilmesini istedi. Bu karar, bireysel kredi taksitlerinin düşmesini sağlayacak. KKDF ile ilgili karar, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kamuoyuna duyuruldu. TBB açıklamasında, değişken faizli kredilerde ise KKDF oranının yüzde 15 olarak uygulanacağı vurgulandı.

Taksitler 3-7 lira düşecek

Kasımdan bu yana fazladan tahsil edilen KKDF’lerin geri ödenmesi konusunda ise bir karar alınmadı. Karar, tüketicilerin bundan sonra yapacakları taksitlerde geçerli olacak. Örneğin, temmuzda yapılacak taksitlerde KKDF yüzde 15 yerine 10 uygulanacak. 28 Ekim’den sonra kullandırılan kredilerde ise KKDF yüzde 15 olarak uygulanmaya devam edecek. Kararla birlikte, kredilerin faizlerine bağlı olarak, taksitlerde 3- 7 lira arasında düşüşler olacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama