İşçi alan firmaya, düşük maliyetli kredi verecek

Bankacılık faaliyetlerinden para kazanmak isteyen finans kurumları, alternatif projelere imza atıyor.

13 Temmuz 2011
Rekabet alanını KOBİ'ler olarak belirleyen Türkiye Ekonomi Bankası, (TEB) hem sosyal sorumluk kapsamında hem de rekabet gücünü artıracak 'KOBİ istihdam projesi'ni başlattı. Kampanyaya göre, kredi kullanan işletmeler en az iki yeni istihdam veya engelli statüsünde bir yeni istihdam sağlaması durumunda kredi faizinde yüzde 1,5 puan indirim alacak. TEB Genel Müdürü Varol Civil, küresel kriz sürecinin ardından bütün dünya ekonomilerinin işsizlik sorunundan muzdarip olduğunun altını çizerek, "İstihdamın güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz bu proje yeni eleman alan KOBİ'lere destek veren, kayıt içi personel çalıştırmayı teşvik eden, engelli personel alımını destekleyen bir çalışma olacak." dedi. Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'unu KOBİ'ler oluşturuyor. Bu işletmelerin toplam istihdam içindeki payı da yüzde 80 civarında. Türk ekonomisinin dünyadaki rekabet gücünün, KOBİ'leri daha donanımlı hale getirerek artırılacağını vurgulayan Civil, "Türkiye'nin KOBİ'si dünya pazarlarında söz buldukça Türk bankaları olarak bizler de daha güçlü olacağız." diye konuştu. Genel Müdür, bu projeyle Türkiye'nin işsizlik sorununu çözmek gibi iddialarının olmadığını ancak bu noktaya dikkat çekmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. Proje kapsamında 24 ay vadeli 300 bin lira taksitli ticari kredi kullanan bir KOBİ'ye 4 bin 800 lira indirim yapılacak. Bu indirim ile KOBİ'nin yeni istihdam ettiği asgari ücretli bir elemanın aylık yüzde 19,5 olan işveren payı 24 ay karşılanmış olacak. Kredi kullanan şirket ise kredi aldıktan sonra ilk 3 ay içinde en az iki yeni istihdam veya engelli statüsünde bir istihdam sağlaması halinde bu imkândan faydalanacak.

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, yüzde 1,5 puan indirim ile zarar etmediklerini, sadece kârdan fedakârlık yaptıklarını ifade etti. Anadolu'daki işletmelerden ciddi talep gelmesini beklediklerini aktaran Boz, firmaların faiz oranlarının belirledikleri oranlar neyse o düzey üzerinden indirim alacaklarını kaydetti. Geçen yıl Türkiye'de KOBİ kredilerinin yüzde 60 civarında büyüdüğü bilgisini veren Boz, TEB'in bunun altında kalmadığını dile getirdi. Fortis ile birleşme sonrasında firmaların kendilerine daha olumlu baktığını bildiren yönetici, bu yıl için toplamda 60 bin yeni müşteri kazanımı hedeflediklerini, ilk yarı itibarıyla 48 bin yeni müşteri kazandıklarını anlattı.

TEDBİRLER, HENÜZ EKONOMİYİ SOĞUTMADI

Ekonomi regülâtörlerinin aldığı soğutma tedbirlerinin ekonomiyi yavaşlatmadığını belirten Varol Civil, ancak bundan sonraki dönemde yavaşlama görüleceğini ifade etti ve sözlerine şunları ekledi: "Türkiye, yıl sonunda yüzde 6-6,5'ten daha aşağı büyümez. Tüm soğutma tedbirlerine rağmen Türkiye'nin kendi dinamikleriyle gayet istikrarlı büyüyeceğini öngörüyoruz."

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama