Türk halkı tasarrufta yavaş tüketimde hızlı

BDDK ve Merkez Bankası'nın tüketimi kısmak için aldığı önlemlere rağmen vatandaşın tasarrufta yavaş harcamada hızlı davrandığı ortaya çıktı.

25 Temmuz 2011
Yılbaşından bu yana bankalardaki tasarruf tutarı 30 milyar 885 milyon lira artarken, 27 milyar liralık kredi kullanıldığı ortaya çıktı. Son günlerde ekonomi yönetiminden gelen “harcayın-harcamayınî tartışmalarına vatandaş son noktayı koydu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri, vatandaşın yıl başından bu yana harcamada hızlı, tasarrufta ise oldukça yavaş davrandığını ortaya koydu. Ortaya çıkan rakamlar, vatandaşın tüketim çılgınlığını kesmede BDDK ve Merkez Bankası önlemlerinin yetersiz kaldığını, yurt dışından gelebilecek kriz riskine rağmen vatandaşın aynı iştahla harcamaya devam ettiğini gösteriyor.

4 milyarı vadesiz hesapta

Yılbaşından temmuz ayının ilk haftasına kadar olan dönemde tasarruf sahipleri bankalara 30 milyar 885 milyon lira ilave para yatırdı. Böylece yılın başında 334,7 milyar lira olan bankalardaki tasarruf tutarı 8 Temmuz'da 365,6 milyar liraya çıktı. Bankaların topladığı ilave 30,8 milyar liralık mevduatın yaklaşık 4 milyar lirası vadesiz, 26,8 milyar lirası ise vadeli hesaplara yatırıldı.

Elde edilen bu tasarrufa karşılık aynı dönemde tüketicilerin bankalardan çekip harcadığı tüketici kredilerinin tutarı ise 27 milyar 656 milyon liraya ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bankalara yatırılan mevduatın yüzde 81,3'ü tüketici kredilerine gitmişti. Bu yıl ise toplanan mevduatın yüzde 89,5'i tüketici kredileri yoluyla harcandı. BDDK verileri, mevduat/tüketici kredisi dengesinin giderek tüketim lehine bozulduğunu işaret ediyor.
 
Tüketim artışı yüzde 21,4

Oransal olarak incelendiğinde tüketimdeki artış daha da dikkat çekiyor. Yıl başından Temmuz başına kadar olan dönemde mevduat artışı yüzde 9,2'de kalırken tüketici kredilerindeki artış yüzde 21,4'e ulaştı. Geçen yılın ilk 6 ayında mevduat yüzde 6,7, tüketici kredileri de yüzde 17,2 artmıştı. Buna göre 6 ayda mevduattaki artış 2,5 puanla sınırlı kalırken tüketici kredilerindeki artış 4,2 puana tırmandı.

Ertelenmiş talep var

Son veriler Merkez Bankası ve BDDK'nın tüketici kredilerini kısmaya yönelik aldığı önlemlere rağmen tüketim hızının hala yavaşlamadığını, mevduatta ise küçük de olsa artış olduğunu gösteriyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüketimdeki artışın bir bölümünün “ertelenmiş talepîten kaynaklandığına işaret ederek ilave önlem alıp almama konusunu bu durumu dikkate alarak tartıştıklarını belirtmişti.
 
49.7 milyar lirayı kartla harcadık

Mevduat bankalarının tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım tutarı 2010 yılı sonundan bu yana yüzde 19,3 artarak, 200.7 milyar liraya ulaştı. Tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım tutarı, 31 Aralık 2010 itibariyle 168.1 milyar lira düzeyindeydi. 2010 sonunda 43.2 milyar lira olan bireysel kredi kartları kullanım tutarı da 15 Temmuz itibariyle 49.7 milyar liraya yükseldi. Bireysel kredi kartları kullanım tutarındaki oransal artış yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde konut kredileri de yüzde 17.1 artarak 67 milyar 61 milyon liraya çıktı. Taşıt kredileri bu dönemde yüzde 16,4 artışla 6.2 milyar liraya, diğer krediler ise yüzde 25,8'lik  artışla 78.4 milyar liraya yükseldi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama