Ev sahibi olmak için geç kalmayın

Faizler yükselişe geçse de, uzmanlar bugünleri konut ve kredide uygun dönem olarak değerlendiriyor. Çünkü, kredi puanının birkaç basamak daha ilerlemesi, uzun vadede taksitlerin yüzde 25 daha artması demek

26 Temmuz 2011
Konut alımında en önemli destekleyici unsur olan kredilerde yaşanan hareketlilik piyasayı doğrudan etkiliyor. Kredi faizlerinde yaşanan düşüş alımları arttırırken, yükselen faizlerse konut satışlarını düşürüyor. Son dönemlerde yaşanan faiz artışlarının da piyasada bir yavaşlatmaya neden olduğu bir gerçek ama yaz durgunluğuyla içi içe geçen bu dönemde doğru bir analiz yapılamıyor.
Yani kredilerde yaşanan yükselişlerin piyasayı ne derece etkilediği tam olarak kestirilemiyor. Konut kredileri son aylarda yüzde 0.70-80’lerden yüzde 1.10’lara kadar yükseldi. Fakat konut fiyatlarıyla faiz oranlarındaki kısmi artış beklentileri dikkate alındığında pek çok uzman, bugünlerin konut almak için son derece uygun olduğu görüşünde.

Faizler yükselirse maliyet artıyor
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ali Hepşen de bu doğrultuda düşünen isimler arasında yer alıyor. Konut alacakların çok iyi karar vermesi gerektiğinin altını çizen Hepşen’in bu tespiti, konut kredisinde aylık faiz oranlarının 120 ay vadede şu andaki yüzde 1.12 seviyesinden 1.62’ye yükselmesi beklentisi üzerine kurulu.
Hepşen’e göre bu beklentinin gerçekleşmesi halinde bugün kredi alanlar yüzde 25 daha az ödeme yapmış olacaklar. Kısa vadede ise  yüzde 8 daha az ödeme yapılacağını ifade eden Hepşen’e göre,  bu durumda ise aylık taksit tutarları  yüksek  kalacak ve kredi kullanma ihtimali azalacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama