Kredi maliyetinin yüzde 1'i aşması risk

Bu yılbaşında yüzde 0,75'lere kadar düşen banka konut kredisi aylık maliyetleri bugünlerde yüzde 0,93'lere dayandı.

27 Temmuz 2011
Satışlarının büyük çoğunluğunu anlaşmalı bankalarla halen 0,93 aylık maliyet üzerinden yapan konut üreticileri, satışları düşürecek sınırı ise yüzde 1'in üzeri olarak görüyor. Bugüne kadar 6.315 adet nitelikli daireyi bitirip sahiplerine teslim eden Avrupa Konutları markasının sahibi, Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, konut kredisindeki risk sınırını yüzde 1 olarak gördüğünü söyledi. Çetinsaya, "Yüzde 0,75'lere kadar inen kredi maliyetleri şimdi yüzde 0,93'lerde. Bana göre konut kredi maliyetleri yüzde 1'in üzerine çıkması halinde risk olmaya başlar. Aylık ödemeler yükselir. Vatandaş ev almaktan kaçınır. Satışlar olumsuz etkilenir." dedi.

Aylık kredi maliyetinin yüzde 1'i aşması durumunda yıllık maliyetlerin yüzde 14'e çıkacağını hatırlatan Çetinsaya, bunun da ödenecek taksitleri artıracağını ve bu durumun konut satışlarını olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. Çetinsaya'ya göre hükümetin ısınan ekonomiyi soğutmak için aldığı tedbirler daha çok tüketici kredilerini kısıtlamayı hedefliyor. Toplam krediler içinde konut kredilerinin payının yüzde 17 ve araç kredilerinin oranının yüzde 16 olduğunu belirten Çetinsaya, kredi kartlarının payının ise yüzde 25 olduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar sattığı konutların hiçbirinde banka kredi taksitini ödeyemeyen çıkmadığını ifade eden Çetinsaya, "Türk halkının yüzde 40'ı kirada oturuyor. Bunları kiradan kurtarmak lazım." dedi.

Çetinsaya'nın halen İstanbul Halkalı'da inşa ettiği 2.300 konutluk Atakent-3 sitesinde konutların yüzde 60'ı satıldı. Atakent-3'te 1+1 daire fiyatları 227-265 bin lira, 2+1 daire fiyatları 278-294 bin lira, 3+1 daireler 345-535 bin lira.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama