Kredileri azaltma önlemleri 2011 ile sınırlı kalsın

Merkez Bankası ve BDDK gibi kamu otoritelerinin bankaların kredi büyümesini sınırlamak için aldığı önlemler sonuç vermeye başladı. Yılın ikinci yarısında kredi talebinde zaten bir yavaşlamanın da gerçekleşeceğini öngören Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bu uygulamaların 2011 yılı ile sınırlı kalmasını istediklerini ifade etti.

28 Temmuz 2011
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kamu ekonomi otoritelerinin kredi büyümesini sınırlamak için aldığı önlemlerin sonuç vermeye başladığını belirterek, 2011'in ikinci yarısında kredi arzının dışında kredi talebinde zaten bir yavaşlama olacağını kaydetti. Bundan dolayı da bu doğrultuda bir ısınmadan veya onun doğuracağı bir sıkıntı olmayacağını sözlerine ekledi. Ülkede büyün makro verilerin olumlu seyrettiğinin altını çizen Aydın, "Kredi büyümesindeki sınırlama bankaların şubeleşme konusundaki iştahını da azaltacak bir unsurdur. Biz kredi büyümesindeki sınırlamanın 2011 yılı ile sınırlı olacağını ümit ediyoruz." dedi. Aydın, tüketici kredilerinde kredi kartları dâhil edildiğinde yüzde 20'lik büyüme bulunduğu bilgisini verdi. Bunun iki şekilde açıklanabileceğini ifade eden Aydın, "Yazın kredi talebinde düşme var, biz düşme olacağını bekliyoruz. İkincisi, kredi faizlerindeki muhtemel artış beklentisi nedeniyle kredi talebi öne çekilmiş olabilir. Biz, yılın ikinci yarısında kredi arzının dışında kredi talebinde zaten bir yavaşlama olacağını görüyoruz. Dolayısıyla bu doğrultuda bir ısınmadan veya onun doğuracağı bir sıkıntıdan söz etmek asla mümkün değildir." açıklamasını yaptı.

Hüseyin Aydın, TBB olarak cari açığa yönelik alınan kredi sınırlandırmasına uyacaklarını, kararların doğru olduğunu, cari açıkla yapılan mücadelenin sadece bankacılık sektörü üzerinden değil, diğer mali politikalar yoluyla da desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Cari açığın da yapısal bir sorun olduğuna dikkat çeken Hüseyin Aydın, bankaların enerji gibi dışarıdan alınması gerekenlere yatırım yapmak isteyenlere kredi sağladığını, bunun da cari açığı düşüreceğini dile getirdi. Dünya gündemindeki ikinci dip konusunda da konuşan Aydın, AB'deki borç yükü, ABD'de borçlanma yapısıyla ilgili tartışmaların birer belirti olduğunu söyleyerek, "Biz risklerin doğru tespiti ve yönetimiyle ilgileniyoruz." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) uyguladığı para politikasını doğru ve yerinde bulduklarını belirten Aydın, "TCMB'nin şu aşamada aldığı kararların, eskiye nispetle farklı ve sıra dışı olduğunu kabul ediyoruz. Alınan bu önlemlerin bugünkü konjonktüre uygun olduğunu düşünüyoruz." dedi. Aydın, ayrıca 2011 sonunda kârlılığın yüzde 15-18 aralığında düşeceği öngörüsünde bulundu.

TBB BAŞKANI AYDIN'DAN SATIRBAŞLARI

Bankacılık sektörüne talep devam eder; bu da Türkiye'ye yeni oyuncu girmesini cazip kılar.

TCMB'nİn piyasayı okumadaki veri ve araçları diğer oyunculara göre daha yetkin.

Küresel dengesizlikler giderilene kadar ihtiyatlı olunmalı.

ÖzkaynaklarIN güçlü olması için faaliyet kârı artırılmalı.

Kurun etkisi ve kredilerdeki yavaşlama cari açığa olumlu katkı yapacak.

TL'de istikrar devam edecek.

Yabancı para kredilerindeki artışın bir bölümü kur artışından kaynaklanıyor.

Yıl sonunda sermaye yeterlilik rasyosun yüzde 17'nin altına gelmez.

Türkİye, artık sorun çıkmadan önlem alan bir duruma geldi.

Türkİye'de beklentilerin dışında bir enflasyon beklemiyoruz.

Bankaların açık pozisyonu yok.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama