Banka kredileri hayat sigortalarını yaygınlaştırdı

Kredi kullanımlarında satılan kredi hayat sigortalarında yaşamsal risklere bağlı teminatların ön plana çıkmasıyla müşterilerin bu ürünü daha fazla kullanmaya başladıklarını belirten Finans Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ajlan Sözütek, bu nedenle kredilerin, hayat sigortalarının faydasını kamuoyuna gösteren önemli bir etken olduğunu söyledi

28 Temmuz 2011
Türkiye’de hayat sigortalarının gelişimi hakkında görüşlerini bildiren Finans Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ajlan Sözütek, bundan 10 yıl öncesine baktığımızda bireylerin hayat sigortasını öncelikli olarak para biriktirmek amacıyla aldığına dikkat çekti.
O dönemlerde satılan birikimli hayat sigortası ürünlerinin, kişilere teminatlar sunan sigorta tarafının hep geri planda kaldığını söyleyen Sözütek, Türkiye’de hayat sigortacılığının yaygınlaşmasındaki en önemli unsurlardan birinin ise bankaların kullandırdığı bireysel krediler olduğunu belirtti.
Sözütek, banka kredisi kullanan kişilerin satın aldığı kredi hayat sigortalarında yaşamsal risklere bağlı teminatların ön planda olmasından dolayı müşterilerin bu ürünü kullanmaya başladıklarını kaydetti. Bu nedenle bireysel kredilerin, kredi hayat sigortalarının faydasını kamuoyuna gösteren en önemli etken olduğunu vurgulayan Sözütek, “Bugünden yarına baktığımızda Türkiye’de hayat sigortacılığında daha gelişmiş ve farklı ihtiyaçlara hizmet edebilecek ürünlerin satılması için artık uygun zeminin oluştuğuna inanıyorum” dedi.

İşsizlik teminatlı hayat sigortası

İşsizlik teminatlı hayat sigortası ürünlerinin de oldukça ilgi gördüğünü belirten Sözütek, bu kapsamda müşterilerine farklı teminatlarda ürünler sunduklarını belirtti. Sözütek işsizlik teminatlı hayat sigortasında sundukları teminatları anlatırken şunları kaydetti:
“Tazminat anında kişinin durumuna göre tazminat ödemesi oluşturuyoruz. Ürün sahibi kişi bordrolu olarak çalıştığı dönemde kendinden kaynaklı olmayan nedenlerle işini kaybetmişse, işsizlik tazminatı ödemesi gerçekleştiriliyor. Eğer aynı durumu yaşayan kişi serbest meslek erbabıysa bu durumda geçici iş göremezlik tazminatı ödemesi gerçekleştiriliyor.
Kişi gelir elde etmek amaçlı herhangi bir faaliyette bulunmuyorsa, örneğin emekli ya da ev hanımı gibi, bu durumda da gündelik hastane tazminatı ödeniyor. Bu ürünü, satın alan kişilerin ekonomik faaliyetlerindeki her türlü durumu gözeterek ürün kapsamı içerisindeki risklerin gerçekleşmesi halinde kendisine tazminat ödemesi gerçekleştirilebilmek amacıyla bu şekliyle tasarladık. Kişi bordrolu bir çalışan ise işsiz kaldığında kendisine tazminat ödüyoruz. Eğer krediye bağlı bir ürün ile bağlantılı olarak bu ürünü satın almışsa, işsiz kalması durumunda sigorta şartları dahilinde 6 aya kadar kredi borcunu ödüyoruz.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama