Yine dövizle konut kredisi!

28 Temmuz 2011
Konut kredilerindeki faiz artışlarına ve konut üretimindeki maliyet artışlarının fiyata yansımasına rağmen yapılan bir araştırmaya göre ev alma isteği haziran ayında yüzde 42 olarak tespit edilmiş. Ev sahibi olmak isteyenlerin yarıdan fazlası konut bedelinin yüzde 50-70'ini kredi ile karşılamayı plânladıklarını belirtmişler.
Özellikle faiz artışı, konut tüketicilerinin alımlarında azalmalara neden olabilir. Kuşkusuz konut üreticileri bu durumu göz önünde bulunduracaklardır.
Çünkü ev sahibi olmak isteyenler, artık tercihlerini sıfır daireden yana kullanmaktalar.
Geçtiğimiz günlerde dövizle kredi kullanarak ev sahibi olan yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı soruna tanık olduk. Sorunun sebebi, İsviçre Frangı ile kredi almaları ve İsviçre Frangı'nın Türk Lirası karşılığı olarak yüzde 70 değer kazanmasıydı. Tabii, kur farkı nedeniyle taksitler de büyük oranda artınca ödeme krizi de beraberinde geldi.
Geçmiş dönemlerde dövizle kredinin yol açtığı yaraları unutmadığımızı düşünüyordum. Ama demek unutanlar varmış ki hiç de yabana atılmayacak sayıda kişi aynı dramı yeniden yaşıyor. Bir kere daha tekrar edelim, her ne olursa olsun ve nerede yaşarsanız yaşayın, ev almak istediğinizde kazancınız veya maaşınız hangi para biriminden ise onun üzerinden kredi kullanmalısınız. Evet, faiz oranlarındaki farklılıklar, diğer para birimlerini tercih etmenizi sağlar ve size kısa ya da orta vadede kazanç sağlar ama daha sonra para birimindeki değişimler neticesinde borcunuzu ödeyemez duruma gelebilirsiniz. Hatırlayın, daha önceki yıllarda dolarla, hatta doları bırakın Japon Yeni ile kredi kullanan yaklaşık 200 bin kişi mağdur olmuştu.
Peki bu sorunun çözümü var mı? Çok zor ve neredeyse imkânsız. Ama şu söylenebilir. İsviçre Frangı'nın yükselişi esasında hayli yapay ve bir limiti var. Bunun bir geri düşüşü olacak ama ne zaman belli değil. Piyasalar belirleyecek. Ekonomistler 2 Ağustos tarihinin beklenmesini öneriyorlar. Bu tarihte Amerika Birleşik Devletleri'nin Borçlanma Tavanını yükseltmesi bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse piyasalar rahatlayacak ve belki de bir "normal"e dönüş olacaktır.
Bu arada konut alanların bir kısmı da dairelerini kiraya vermekte, kiracı ev sahibi ilişkilerinde istenmese de sorunlar yaşanmakta. İşte onlardan biri.
İbrahim Küs/Beykoz

Dairemi 2 yıllığına kiraya vermiştim. Kira kontratını yenilemeden, beş yıldır kiracı oturuyor. Nasıl tahliye edebilirim?


6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanunun 11.maddesine göre kiracı kira müddetinin bitmesinden en az 15 gün evvel evi tahliye edeceğini yazı ile bildirmediği takdirde sözleşme aynı şartlarla bir yıl uzatılmış sayılır.
Görülüyor ki kiracınızın kontratı iki yıldan sonra sürekli yenilenmiş. Eğer kiracınızı tahliye etmek istiyorsanız koşullar ve usulleri şöyle sıralamak mümkün.
a) Gayrimenkulü kendiniz, eşiniz ya da çocuklarınız için mesken olarak kullanma ihtiyacındaysanız,
b) Gayrimenkulü kendiniz, eşiniz veya çocuklarınızın bir meslek veya sanatı bizzat icra etmesi için kullanma ihtiyacındaysanız,
c) Gayrimenkulünüzde ikametin mümkün olmadığını tespit ettirerek esaslı yeniden inşa veya imar maksadiyle esaslı biçimde tamir ve bakıma sokacaksanız
İktisap tarihinden itibaren bir ay zarfında kiracıyı ihtarname ile haberdar edebilir ve 6 ay sonra da tahliye dava açabilirsiniz.
Öte yandan, kiracı kira bedelini vaktinde ödemiyorsa bir yıl içinde iki defa noter kanalıyla yazılı ihtarda bulunabilir ve ardından tahliye davası açabilirsiniz.
Şunu da araştırmanızı öneririm. Eğer kiracınızın aynı şehir veya belediye hudutları içinde kendisinin veya birlikte yaşadığı eşinin uhdesinde kayıtlı, oturabileceği bir meskeni varsa evinizi isteğiniz üzerine tahliye etmeye mecburdur. Ama tabii ki etmediği takdirde aynı hukuk yolları yine açıktır.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama