Müşterilerimizin siparişleri arttı, ekonomide risk yok

Avrupa ülkeleri borç kriziyle mücadele ederken, Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ'ler bankaların yeni gözdesi. Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan, büyüklere kredi vermenin zorlaştığını, bankaların KOBİ'ler için yarışacağını söyledi. Ekonomide risk görmediklerini belirten Pehlivan, müşterilerinin siparişlerindeki artışın da bunu teyit ettiğini vurguladı.

04 Ağustos 2011
Avrupa ve ABD krizle mücadele ederken, Türkiye ekonomisi için kalkınma ve yatırım bankaları kesenin ağzını açtı. Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve İslam Kalkınma Bankası'ndan 600 milyon dolarlık uzun vadeli düşük maliyetli kredi yolda. Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan, özel sektör yatırımları için temin edilen uzun vadeli dış kaynak limitinin son gelecek rakamla birlikte 2011 sonunda 1,8 milyar doları aşacağını söyledi. Zaman'a açıklamalarda bulunan Pehlivan, Türkiye ekonomisinde herhangi bir risk olmadığını, kredi müşterilerinin hem iç piyasa hem de yurtdışından gelen siparişlerinde düşüş yaşanmadığını kaydetti. "Hatta çok sayıda müşterimizin aldıkları siparişlerde artış var." diyen Pehlivan'a göre eğer ekonomide işler yolunda gitmese idi olumsuz gelişme yaşanırdı.

Yurtdışından temin edilen 1,8 milyar dolarlık kaynak, enerji sektörü başta olmak üzere turizm ve altyapı yatırımlarında kullanılacak. Merkez Bankası ile BDDK'nın aldığı tedbirlerin ardından kredinin pahalı hale geldiğini ifade eden Pehlivan, sektörde KOBİ'ler üzerine rekabet yaşanacağı görüşünde. Kurumsal şirketlere önümüzdeki dönemde kredi satmanın pahalı hale geleceğini ifade eden Pehlivan, "Dev şirketlere yüksek faizle kredi vermek zor. Bankalar yeni dönemde kredi vermek için daha kârlı gördükleri küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kapısını çalacaktır." dedi. Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili, Avrupa ve ABD'nin içerisinde bulunduğu ekonomik krizin Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyor. Türkiye ekonomisinin potansiyel risklerinin endişe edici bir durumda olmadığını aktaran Pehlivan, "Parametreler analiz edilirken içerisinde bulunulan genel ekonomik durum dikkate alınır. Dünyada halen devam eden bir borç krizi vardır ve ülkemizdeki borç olgusu diğer ülkelere göre güvenli bir seviyededir. Kamu açığının GSYİH'ya oranı, Avrupa Birliği kurallarında öngörülen makul seviye içerisinde. Faiz Dışı Denge/GSYİH oranı ülkemizin de içinde bulunduğu gelişen ekonomiler ortalamasına göre daha iyi durumda." değerlendirmesinde bulundu.

TEDBİRLER iyi, CARİ AÇIK DARALACAK

Ekonomi yönetimi tarafından bankacılık sektörü için konulan yüzde 25'lik sınır hedefine değinen Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Pehlivan, sektörün reel kredi büyüme oranlarının belirli seviyede kalması için çaba gösterdiği görüşünde. Alınan tedbirlerin yerinde olduğuna dikkat çeken Pehlivan, büyüme oranlarındaki yavaşlama ile birlikte cari açığın daralacağını kaydetti. Yurtdışından temin edilen uygun şartlarda dış kaynaklı kredi ve Türk Lirası bazlı iç kaynaklı kredileri reel sektöre kullandıran Kalkınma Bankası, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, sanayi, turizm, sağlık, eğitim alanlarında özel sektör yatırımlarını finanse ediyor. Bankaya bu yıl için geçen hafta itibarıyla 1 milyar 135 milyon lira yeni kredi başvurusu alındı.

RAKAMLARLA

KALKINMA BANKASI


Kuruluş yılı 1975

Toplam aktifler 1.737.414 (Bin TL)

Toplam krediler 1.319. 847 (Bin TL)

Özkaynaklar 513.437 (Bin TL)

Ödenmiş sermaye 160 Milyon TL

Personel sayısı 705

*Mart 2011 verileri

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama