Hiç ummayın ki kredi faizleri düşer!

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bankaların kârlılıklarının eskisi gibi olmayacağını belirterek bankaların mevcudiyetlerini devam ettirebilmek için her türlü aksiyonu alacaklarını söyledi.

19 Ağustos 2011
Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, dün akşam sendikasyon imza töreninde yaptığı değerlendirmede, 23 Ağustos'ta Merkez Bankası toplantısından faiz ve zorunlu karşılıklarda indirim beklemediğini söyledi.

Likiditenin bol olduğu faizlerin düşük olduğu bir döneme girildiğini kaydeden Akkurt, maliyet tarafında mevduat faizlerinin aşırı yükselmiş olduğunu ve düşeceğini belirtti. Hazine bonolarının getirisiyle faizlerin dengeye gelmesi gerektiğini belirtti.  Akkurt, düşük faiz ortamının sürdürülmesi konusunda 2013 ortalarına kadar bol likidite düşük faiz ortamının devam edeceğini söyledi.

Türkiye'deki kriz söylentilerinin spekülatif olduğunu dile getiren Akkurt, Türkiye'de kriz ortamı görmediğini söyledi. Krizden devamlı bahsetmenin insanın aklına başka soru işaretleri getirdiğini belirten Akkurt temkini de elden bırakmamak gerektiğini söyledi.

Nisan 2010'dan beri hükümet, BDDK ve Merkez Bankası'nın bugünlerin olabileceğini düşünerek gerekli tedbirleri aldığını kaydeden Akkurt, bugün alınan önlemler üzerinde ayarlamalar yapılarak Türkiye'nin sıkıntılı dönemi rahat geçirdiğini belirtti.

Dövizdeki artışı değerlendiren Akkurt, durup dururken çıkan kriz söylentilerinin dövizi tetikleyerek panik hareketi yarattığını kaydetti.  Akkurt kurun 1.70 civarında seyretmesi ideal olduğunu belirtirken döviz kurundaki aşırı artış enflasyonist baskı getireceğini dile getirdi.

Şirketlerin döviz olan taleplerinin bir nebze azaldığını söyleyen Akkurt, şirketlerin belli vadelerde gelecek borçları için dövizden TL'ye dönmediklerini bildirdi.

Akkurt, bankaların karlılıklarının eskisi gibi olmayacağını belirterek bankaların mevcudiyetlerini devam ettirebilmek için her türlü aksiyonu alacaklarını söyledi. Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosununyüzde 17'ler civarında olduğunu kaydeden Akkurt, bu oranın Türk ekonomisine çok büyük güç verdiğini dile getirdi.

Akkurt, kredi faizlerinin çok kolay bir şekilde aşağı düşmesini beklememek gerektiğini söyledi. Akkurt, Babacan'ın açıklamalarının herkese ışık verdiğini ve reel sektörün kendini duruma göre adapte etmeye başladığını kaydederek, ''Görevi gereği Babacan herkesi tedbirli olmaya çağırdı. Ben olsam ben de aynı şeyi yapardım.Kriz lafı başka mecralardan çıkartıldı.'' dedi.

Akkurt, krizin kahini olarak nitelen Nouriel Roubini'nin kahin olmadığını bozuk saatin bile günde iki kez doğruyu gösterdiğini belirterek Roubini'nin söyledikleri içinde çözüm olmadığını sadece teşhis olduğunu söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama