‘Konut kredileri yıl sonunda düşecek’

Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, kredi faizlerinin yıl sonunda düşeceğini belirtirken, bugünkü resmi ise, “Resmi olarak açıklanmasa da bankalar bazı projelerde faizleri düşürdü” sözleriyle çizdi

26 Ağustos 2011
Gayrimenkul sektöründe belirleyici rol oynayan konut kredilerinde sonbaharda düşüş bekleniyor. Torunlar GYO’nun 2011 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerinin açıklandığı toplantıda konuşan Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, son aylarda yükseliş trendinde olan konut kredisi faizlerinde yılın son çeyreğinde düşüş olacağını belirterek, “Bankaların maliyetleri ve bono faizleri düştü, zorunlu karşılık oranları düzeltiliyor” dedi. Kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte konut alma isteğinin artacağını vurgulayan Kazanç, bankaların resmi olarak açıklamasa da bazı özel konut projelerinde aylık bazda 2-3 puan indirime gittiğini söyledi.
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun  da 2010 yılında başlattıkları yatırım hamlesinin sonunda bugün piyasa değeri 1.4 milyar liraya çıkan, Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci GYO’su konumuna ulaştıklarını söyledi. Torun, çok sayıda projeyle faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “2014 yılının sonuna kadar da bu projeler için 1 milyar lirayı aşan yatırım öngörüyoruz. 2011’de 100 milyon lira olarak tahmin ettiğimiz faaliyet kârımızın 2014’te beş kat artarak 545 milyon lira seviyesine ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Ali Sami Yen’e izin
Türkiye’nin en büyük karma projelerinden biri olan Mall of İstanbul’da satışa çıkan 500 daireden yüzde 78’inin, ofislerin ise yüzde 30’unun satıldığını belirten Torun, merakla beklenen Ali Sami Yen projesiyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını açıklayarak, “Şimdi ruhsatın çıkmasını bekliyoruz. Kasım ayında da inşaata başlayacağız” dedi.
İstanbul Zincirlikuyu’da 40 katlı ve 50 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip ofis projelerine, ilk kez kendi isimlerini kullanmaları nedeniyle özel bir önem verdiklerini vurgulayan Aziz Torun, projeye ekim ayında başlayacaklarını açıkladı. Ayrıca, Maltepe’de 400-500 dairelik bir projeye de başlayacaklarını belirten Torun, diğer yandan Bursa’daki  Korupark Terrace Evleri’nde beş ayda 160 daire sattıklarını, Samsun Bulvar projesinin ise 2012 ilkbaharda hayata geçeceğini kaydetti.

‘Kriz bizim değil sahiplenmeyelim’
Aziz Torun, dünyayı etkisi altına alan kriz hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Krizin etkilerinin az da olsa Türkiye’de de hissedileceğini ifade eden Torun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“50 yıllık geçmişi olan bir firma olarak çok sayıda kriz gördük. Artık daha güçlü bir ekonomimiz var. Biz şirket olarak da krizlerden fırsat yarattık. Bizim dışımızda gelişen bu krizi sahiplenmemeliyiz. Türkiye’de yüksek bir siyasi ve ekonomik istikrar var. Biz iş dünyası olarak bu krizden nasıl çıkacağımıza, krizi nasıl fırsata dönüştüreceğimize odaklanmalıyız.”

‘Hisse alımı yapacağız’
Aziz Torun, borsadaki düşüşlerle birlikte GYO’larda gerileme yaşandığını belirterek, “12 Eylül’de yapacağımız Olağanüstü Genel Kurul’da alacağımız kararla güvenimizin göstergesi olarak kendi hisselerimizi alacağız. Bu arada GYO’lara yatırım yapanlar uzun vadede çok iyi kazanç sağlayacak” dedi.

Vade yükseltme faiz düşürme trendinde son operasyon
Acunkent projesinden sonra yine Esenyurt’ta gerçekleştirdiği Babil Kuleleri ile dikkat çeken Uluhan Grup, gayrimenkul şirketlerinin kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri vade yükseltme faiz düşürme operasyonunda ‘50 ay sıfır faiz’ uygulamasıyla özel bir çalışma gerçekleştirdi

Gayrimenkul sektöründeki firmaların vade yükseltme, faiz düşürme operasyonuna katılan en güçlü isimlerden biri Uluhan Grup oldu. Esenyurt’taki Babil Kuleleri projesinde 1050 daireyi satışa sunan grup, 50 aylık vade süresinde faizi sıfır olarak belirledi.
Yine Esenyurt’ta hayat verdikleri Acunkent projesinde de benzer bir kampanya uyguladıklarını belirten Uluhan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Cesur, yüzde 25 peşinat ve 50 ay sıfır faizle taksit uygulamalarıyla çıtayı daha da yükselttiklerini vurguladı.
Kampanyayı firma bünyelerinde gerçekleştirdiklerinin altını çizen Cesur, “1+1 tipinde 100 bin liralık bir daireyi alanlar 25 bin lira peşinat veriyor. Kalan 75 bin lirayı ise 50 aya bölüyoruz ve ayda 1500 lira taksitle konut sahibi yapıyoruz” diye konuştu. İnşaatını tamamlamak üzere oldukları Acunkent’te başlattıkları kampanya geleneğini devam ettirdiklerini belirten Cesur,  “Yoğun bir ilgiyle karşılaşıyoruz. Konutlarımızın yarısı böyle satılıyor” dedi.

Babil Çarşı’yı da yapıyor
Temeli atılan ve şimdiye kadar yüzde 25’inin satıldığı Babil Kuleleri’nin toplam 1.050 daireden oluştuğunu belirten Cesur, Haziran 2013’te teslim edilmesi planlanan ve 11 bin 700 metrekare arsada yapılan projede ayrıca 151 ticari üniteden oluşan 20 bin metrekarelik yine Babil isimli bir çarşının da bulunduğunu kaydetti. Mağaza karmasına gidecekleri çarşıda her sektörden bir mağazaya izin vereceklerini vurgulayan Cesur,  “Mağazalarımızı satacağız. Ardından da kiralama hizmeti vereceğiz. Mesela 200 bin liralık bir dükkânın aylık 1.300 lira kira getirisi olacak” dedi.
Diğer yandan projedeki donatıların çarşı ile sınırlı olmadığının altını çizen Cesur, 20 bin metrekare otopark, 300 metrekare açık havuz, 100 metrekare kapalı havuz, dört büyük sinema salonu, dört spor salonu, 824 metrekare fitness merkezi, SPA ve sauna gibi iddialı alanlara sahip olduklarını belirtti.

ALTINLARINI BOZDURAN KONUT ALIYOR
Yaz durgunluğundan pek etkilenmediklerini ifade eden Bekir Cesur, Ramazan ayında piyasaların biraz daraldığını, ancak eylül ayıyla birlikte piyasaların yeniden canlanmasını beklediklerini kaydetti. Ancak, durgun geçen dönem için, altın fiyatlarında yaşanan yükseliş paralelinde konut alımlarının arttığının bile söylenebileceğinin altını çizen Cesur, “Altınlarını bozdurup konut almak isteyenlerin sayısı arttı” dedi.
Cesur, bölgede yatırımlarını sürdürdüklerini ifade ederek, “Yeni bir arsa aldık. 65 bin metrekarelik arsada 2 bin konut yapacağız. Proje çalışmalarımız sürüyor ve farklı bir proje ortaya koyacağız” diye konuştu.

KOZA, YÖNETİM AĞINI SARMAYA BAŞLADI
Uluhan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Taha Aktülün de, Babil Kuleleri’nde yer alan 1.050 konut ve 151 ticari birimin yönetimi  yapılan anlaşmayla Koza Yönetim tarafından gerçekleştirilece ğini anımsattı. Projenin 160 milyon  lira değeri  olduğunu ifade eden Taha Aktütün, ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi ile inşa edilen çalışmanın İstanbul’da olası en güçlü depreme bile dayanıklı olacak şekilde geliştirildiğinin altını çizdi.

Rakamlar, ‘konut satışı arttı’ diyor
Bu yıl hem faizlerin yükselmesi hem de global kriz nedeniyle konut satışlarının düşmesi temel beklentilerden biriydi. Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasına göre, yılın ikinci çeyreğinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.87, bir önceki döneme göre de yüzde 17.83 arttı.
Söz konusu dönemde tüm bölgelerde artış gerçekleşti, ancak, en çok artış gerçekleşen bölgeler sürpriz sayılabilecek bir gelişmeyle Doğu şehirleri oldu. Buna göre başı 100.44 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan bölgeleri çekti. Doğu’yu Batılı iller takip etti. Yüzde 85.41 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova 2’nciliğe yerleşirken, yüzde 54.65 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt, yüzde 53.20 ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve yüzde 52.26 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari bölgesi sıralamadaki diğer yerler oldu.

Düşüş de artış da Doğu’dan
Bir önceki çeyrek açısından da liderlik yine Doğu’da oldu. En yüksek artış yüzde 51.06 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt bölgesinde gerçekleşti. 2’ncilik yüzde 47.79 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova bölgesinde olurken, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli bölgesinde yüzde 44.49, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye bölgesinde yüzde 36.18 ve Mardin, Batman, Şırnak, Siirt bölgesinde yüzde 34.21 artış oldu.
Aynı dönemde konut satışlarında bölge düzeyinde bir önceki döneme göre azalış gösteren tek bölge yüzde 41,32 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan bölgesi oldu.

Dumankaya Konsept’i Halkalı’da ilgi görüyor
Dumankaya İnşaat, Dumankaya Konsept Halkalı projesiyle Avrupa yakasındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Yapılan açıklamaya göre, bu yeni yatırımda yoğun bir ilgiyle karşılaşıldı. Dumankaya web sayfası ve çağrı merkezi üzerinden 2300 talep başvurusu yapıldı. Dumankaya Konsept Halkalı projesi toplam 793 rezidans daire ve 20 adet villadan oluşuyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut seçenekleriyle her kesime ve her bütçeye hitap edecek olan projede 1+1 daireler 55-65 metrekare, 2+1 daireler 90-130 metrekare, 3+1 daireler 118-175 metrekare ve 4+1 daireler 160-175 metrekare büyüklükleri arasında değişen farklı seçenekler ile sunulacak. Sınırlı süre için ön satış fiyatları ortalama 2.300 TL olacak.

Maximoon’da yeni bayrama eski tarife
Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, Esenyurt’ta yaptıkları Maximoon projesinde kampanyalı fiyatlarını geniş bir zamana yaydıklarını belirterek, konutların bayramda da eski fiyattan satılacağını açıkladı. Projeyi yüksek imkânlarla donatmalarına rağmen, uygun fiyat stratejisiyle satışa sunduklarını vurgulayan Yalçıntepe, 78 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sundukları projenin yüzde 30’unu 45 günde satma nedeni olarak, yüksek standartları uygun fiyata sunuyor olmalarını gösterdi.

5 günde yüzde 80 satış 5 ayda yüzde 42 prim
Güneşli’deki G Plus, açıklamaya göre, beş ayda yüzde  42 prim yaptı.  Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök,  “Beş günde ilk etabın yüzde 80’ini sattık. Bu bir rekordur. Bunda Güneşli’nin emlak piyasasının yükselen değeri olması tabiiki etkili oldu” dedi.
Özkök, “Projenin satışa çıkmasının üzerinden beş ay gibi kısa bir süre geçti. İlk etaptan alanların konutları bu sürede  yüzde 42 değerlendi” diye konuştu. İlk etabı, Aralık 2012’de sahiplerine teslim edilecek olan projede, 510 araçlık otopark, yüzme havuzu, Fin hamamı, squash, fitness, spa, sauna ve masaj odaları  bulunuyor.

Ofisteki yenilik, günlük kiralamayı mümkün kıldı
Garanti Koza, 2006 yılında inşaa ettiği Koza Plaza’da kısa süreli ofis kiralamayı mümkün kıldı. Yapılan açıklamaya göre, büyük ilgi gören sistemle home office çalışanlar, yalnızca toplantı yapmak için İstanbul’a gelmek isteyenler ve proje bazlı çalışanlar için aylık ofis ve günlük toplantı odası da düzenlenebiliyor.
‘Hazır ofis’ adıyla sunulan bu sistemde ihtiyaca yönelik olarak, 16 metrakareden 100 metrekareye kadar ofis seçeneklerinden seçim yapabilen işletmeler, arzu ederlerse ekipmaları da bu sistem içinde alabiliyorlar. TEM yolundaki bina, 44 bin metrekare otopark alanı ve üç katlı AVM ile hizmet veriyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama