Yeni konut fiyatları arttı

Ağustos ayında ikinci el konut satış fiyat artışında lider Ankara oldu, yeni konut fiyatları geçen yıl aynı döneme göre yüzde 7,66 arttı.

16 Eylül 2011
Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2011 Ağustos ayı raporu yayınlandı.

Reidin.com–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Ağustos 2011 raporuna göre ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,82 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,66 oranında artış gerçekleşti. Ağustos ayında satış fiyatları bir önceki aya göre, 1 1 daire tipinde yüzde 1,00 oranında azaldı; 2 1 daire tipinde yüzde 1,33; 3 1 daire tipinde yüzde 0,92 oranında arttı, 4 1 daire tipinde değişmedi.

Ankara, ağustosta bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 0,95'lik değer artışıyla, ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönem içinde ikinci el konut satış fiyatları İzmir'de yüzde 0,93, Kocaeli'de ise yüzde 0,85, İstanbul'da yüzde 0,62, Adana'da yüzde 0,15, Antalya'da yüzde 0,08 oranında arttı. Bursa;da yüzde 0,02 oranında azaldı.

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, inşaat maliyetlerindeki artışın markalı konut fiyatlarına aynı oranda yansımadığını ancak, mevsimsel etkiler ve ekonomiyi soğutma önlemlerine rağmen, yeni konut fiyat endeksinde temmuzdan sonra ağustos ayında da yaşanan artışın markalı konut fiyatlarında yükselişin artık başladığını gösterdiğini kaydetti.

Gökkaya, ''Önümüzdeki dönemde, inşaat maliyetlerindeki yükselişe bağlı olarak markalı konut fiyatlarındaki bu artışın devam edeceğini öngörüyoruz'' dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama