Kredi notunda sınıf atladık

ABD'nin notunu düşürerek piyasaları sarsan S&P, Türkiye'nin yerel para cinsinden notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekti

21 Eylül 2011
Amerika ve Avrupa ülkelerinin notlarını art arda düşüren uluslararası kredi kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Türkiye’nin ‘BB’ olan yerel para cinsinden kredi notunu ‘BBB-’ye yükselterek, yatırım yapılabilir seviyeye çekti.

S&P, kredi not görünümünü ise ‘pozitif’ olarak belirledi. S&P’den yapılan açıklamada Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunun ise hâlâ ‘BB’ düzeyinde olduğu kaydedildi. İki kademelik not arttırımı gerçekleştiren S&P, böylece Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülkeler kategorisine çıkaran ilk reyting kuruluşu oldu. Türkiye’nin döviz cinsi notu ise halen yatırım yapılabilir seviyenin altında bulunuyor. S&P Türkiye’ye en son 1992 yılında BBB notu vermiş, sonrasında Türkiye’nin notu bir daha yatırım yapılabilir seviyeye çıkmamıştı.

Bankalara övgü
S&P tarafından yapılan açıklamada, kredi notunun arttırılması kararının, Türkiye’nin finansal sistemindeki iyileşmenin devam etmesi, ülkenin mali sektöründeki toparlanma ve derinlik kazanan yerel piyasalara ilişkin görüşlerini yansıttığı ifade edildi. S&P, Türk bankacılık sisteminin yeterince sermayelendirildiğini ifade ederek, devletin, kamu bankalarındaki paylarını azaltmasını beklediklerini belirtti. S&P, bu yıl ekonomisi yüzde 6 oranında büyümesi öngörülen Türkiye’nin GSYH’sindeki büyümenin 2012-2014 döneminde yaklaşık yüzde 3’ün biraz üzerinde gerçekleşmesi beklentilerine karşın hükümetin, net genel hükümet borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranını 2014 yılına kadar yaklaşık yüzde 35 seviyelerine getirmeye yönelik taahhütlerine bağlı kalacağına inandıklarını ifade etti.

Arttırım sürer sinyali
S&P, cari işlemler açığının bu yıl GSYH’nin yüzde 10’u seviyesinde olmasının beklendiğini kaydetti. Kuruluş ayrıca, yerel ve döviz cinsi kredi notlarının görünümünün ‘pozitif’ olarak belirlenmesinin, notların önümüzdeki dönemde daha da artacağına işaret ettiğine dikkati çekti. kredi notlarının gelecekte artırılmasının, ekonominin beklendiği gibi soğumasına, cari işlemler açığının azaltılmasına ve yurtiçi kredi büyümesinin mali hesaplar ya da finansal sektör istikrarını etkileyebilecek kötü bir etki yaratmadan yavaşlayabilmesine bağlı olduğu vurgulandı. S&P, daha derin bir sosyal güvenlik reformunun daha güçlü bir mali performansa yol açması halinde de Türkiye’nin kredi notunun arttırılabileceğine işaret etti.

Fitch bekle-gör’de
Fithc Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması ile ilgili ‘bekle-gör’ döneminin devam ettiğini söyledi. Berker, CNBC-e’ye yaptığı açıklamada, S&P’nin açıklamasına şaşırmadığını belirterek, önemli olanın döviz cinsi notunun artması olduğunu söyledi.

Türkİye’nİn kredİ notları
S&P: BBB- Yatırım yapılabilir seviye.
Moody’s: Ba2 Yatırım için iki kademe
Fitch: BB+ Yatırımın bir kademe altı

Bu not ne İşe yarayacak
Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin finansman imkânları artacak.Borçlanma maliyetleri düşecek. Türkiye’ye gelmekten çekinen yabancıların önünü açacak. Uzun vadeli fon girişleriyle kırılganlık azalacak.

Merkez Bankası’nın yapamadığını S&P yaptı
Avrupa’daki borç krizine ilişkin endişelerle 1.81 TL’nin üstüne çıkarak 9 Mart 2009’daki 1.820 TL olan zirvesine yaklaşan doları, Merkez’in rekor döviz satış ihalesi durduramazken, S&P’nin açıklaması adeta darbe vurdu. Merkez Bankası’nın dün döviz satım ihalesinde ihale tutarını 350 milyon dolarla 2006 yılından bu yanaki en yüksek seviyeye çıkarması, doları 1.79 TL’ye kadar geri çekti. Fakat kur daha sonra tekrar 1.80 TL’nin üstüne çıktı. Tam bu sırada S&P’den gelen not arttırım haberinin etkisiyle dolar 1.7650 TL’ye kadar geriledi. İhale tutarının bu denli yüksek belirlenmesinin Merkez Bankası’nın kurun geldiği seviyeden rahatsız olduğunun göstergesi olduğunu ifade eden analistler, “Merkez, bu hamleyle Türk Lirası’nda daha fazla değer kaybının önüne geçmek için gerekli her şeyi yapacağını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ağustos ayının ortasında yaptığı açıklamada, TL’nin daha fazla değer kaybetmesini istemediklerini ve döviz sepetinin yüzde 5-10 oranında olması gerekenin üzerinde bulunduğunu bildirmişti.

Banka hisseleri coştu borsa % 5,1 yükseldi
S&P’nin açıklamasının ardından borsada endeks banka hisseleri öncülüğünde uçuşa geçti. Dün ilk seansı 58.136 puandan kapatan borsa, açıklamanın gelmesiyle birlikte 10 dakikada yüzde 6,2 yükselerek 61.721 puana kadar çıktı. Endeks günü yüzde 5,1’lik artışla 60.889 seviyesinden tamamlandı. Bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 7,17 oldu. Dün ilk seans sonunda 233.3 milyar dolar olan İMKB’deki şirketlerin toplam piyasa değeri, S&P’nin açıklaması sonucunda yaşanan yükselişle 10 milyar dolar artarak 242.5 milyar dolara ulaştı. Bono faizi ise yüzde 8,20’den 7,86 seviyesine kadar indi. İMKB’de geçen hafta yurtdışına parelel bir hareket yaşandığını, bu hafta ise bir ayrışma başladığını hatırlatan borsacılar, “Bu da yatırımcıların elinde farklı bir bilgi seti olduğunu düşündürüyordu. S&P’nin Türkiye’nin notunu arttırdığı haberi geldi. Yabancıların en derin olduğu hisseler bankacılık hisseleri olduğu için, en hızlı tepki de bu hisselere geldi” değerlendirmesinde bulundu. Analistler, döviz cinsi notta artış olmadığı için iyimserliğin kısa süreli olacağını ileri sürüyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama