TL cinsinden ilk proje kredisi Garanti’den

22 Eylül 2011
Verilen kredi, Türkiye’de TL cinsinden “ilk” uzun vadeli proje finansmanı olma özelliğini taşıyor. 3 yılı geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli, sabit faizli proje finansman kredisinin anlaşması, İstanbul’da imzalandı.
İmza töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen proje kredilerinde çok aktif olduklarını belirterek, Türkiye’de yakın tarihte yaşanan olumlu gelişmeler, enflasyonun ve TL faizlerinin düşmesi ile birlikte kalıcı bir TL faiz piyasasının oluştuğunu söyledi.
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin de geçmişte TL faizlerin yüksek olmasından dolayı özellikle uzun vadeli yapılandırılmış proje finansman kredilerinin TL cinsinden kullanılmasının düşünülmediğini, ancak son dönemlerde alınan ekonomik önlemler ve uygulanan politikaların TL faizlerin düşmesini sağladığını, son dönemde yurt içindeki yabancı para likiditesinin azalması ile birlikte yabancı para faizlerinin de oldukça yükseldiğini, böylelikle dolar veya avro kredi faizleri ile TL kredi faizleri arasındaki farkın da geçtiğimiz dönemlere göre önemli ölçüde azaldığını anlattı.

‘S&P bizden etkilendi’
Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ise Türkiye’de para biriminin TL olması nedeniyle TL ile borçlanmak gerektiğini, yabancı paranın risk hesaplayabilmelerini imkansız hale getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “S&P, TL yönünden Türkiye notunu yükseltme tüyosunu bizden aldı. Bunu latife diye değil, samimi söylüyorum. Biz bu krediye başladığımızda ilk Garanti Bankası ile görüşmemiz 4-5 ay öncesine gelir. 10 yıllık krediyi taahhüt edince bu piyasada duyulmaya başladı. Banka buna müspet yaklaşıp 10 yıla döndürünce S&P’ye de şöyle bir ilham gelmiştir; ’Demek ki Türkiye artık normalleşiyor, bir İngiliz, bir Fransız gibi kendi parasıyla borçlanabilir hale geliyor. Demek ki bunun kredi notunu yükseltme zamanı gelmiştir’ demiştir. Bizim burada ciddi bir katkımız var. Dolayısıyla Hazine’nin de bizim bu maliyetimize ciddi bir sübvansiyon yapması lazım.”   

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama