'Onlar notumuzu artırdı ama biz...'

Başbakan, derecelendirme kuruluşlarını ‘negatif izleme’ye aldı

27 Eylül 2011
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notunu artırmasıyla ilgili olarak, “Standard and Poors, bizim notumuzu artırdı ancak biz kredi derecelendirme kuruluşlarına, not artırımında geç kaldıkları için düşük not vermeye devam ediyoruz” dedi. Türk Traktör’ün 600 bininci traktörünün banttan indirilmesi töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta içinde, farklı kredi derecelendirme kuruluşları, ABD, Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde çok sayıda bankanın kredi notunu düşürdü Ancak Türkiye’de çok sağlam bir bankacılık sistemine sahibiz. Kriz döneminde, herhangi bir finans kuruluşuna kaynak aktarmak zorunda kalmayan tek OECD ülkesi Türkiye’dir. Yine geçtiğimiz hafta Standard and Poors, Türkiye’nin TL cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Biz böyle bir not artırımını zaten bekliyorduk. Hatta buna benzer kararların çok daha önce alınması gerektiğini düşünüyoruz. S&P, bizim notumuzu artırdı ancak biz kredi derecelendirme kuruluşlarına, not artırımında geç kaldıkları için düşük not vermeye devam ediyoruz.”

‘Siyasi davranmamalı’

Kredi derecelendirme kuruluşlarının siyasi davranmaktan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Gerçekler neyse bu gerçeklere göre aynen notu artırmalı veya düşürmelidir. Acaba şu ne der, bu ne der yok. O ülkenin ekonomisi ne diyor buna bakmalı ve notunu da buna göre vermelidir” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama