Kredi Kapama Maliyeti Nedir ?

Her kredi alışınızda bir faize tabi tutulursunuz. Kredi almanın bedeli olan faiz ödemesi hepimizin bildiği bir kredi kullanma maliyetidir. Fakat tüketicinin bu süreçte karşılaştığı diğer maliyetler var mıdır? Örneğin işlem maliyetleri? Kredi çektiğiniz banka başka herhangi bir ücret veya komisyon almakta mıdır? Birçok durumda, bu soruların cevabı “evet” oluyor. Özellikle mortgage ve diğer miktarı yüksek krediler söz konusu olduğunda

05 Temmuz 2012
Kredi Kapama Maliyeti Nedir ?

Her kredi alışınızda bir faize tabi tutulursunuz. Kredi almanın bedeli olan faiz ödemesi hepimizin bildiği bir kredi kullanma maliyetidir. Fakat tüketicinin bu süreçte karşılaştığı diğer maliyetler var mıdır? Örneğin işlem maliyetleri? Kredi çektiğiniz banka başka herhangi bir ücret veya komisyon almakta mıdır? Birçok durumda, bu soruların cevabı “evet” oluyor. Özellikle mortgage ve diğer miktarı yüksek krediler söz konusu olduğunda... İşte kredi kapama maliyeti de kredi almanın sırtımıza yüklediği ek bedellerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Belki de çoğumuz bu uygulamadan ya bihaberiz ya da içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip durumda değiliz. Halbuki ödenecek ceza tutarının belirlenmesi kredi başvurularında tercihlerimizi bile etkileyebilir.

Başka bir deyişle, tüketici kredi borçlarını erken ödeyerek krediyi kapama hakkına sahip olsa da, vadesinden önce kapanan krediler için bankaların yasal düzenlemelere göre erken ödeme cezası talep etmesi mümkündür. Bir örnekle kredi kapama maliyetini daha iyi anlamaya çalışalım: Refinansman durumunda tüketici kredi kapatmaya yönelir. Özellikle 2009 yılında faiz oranlarının hızlı düşüşü konut kredisi sahiplerinin refinansmana ya da verilmiş kredilerin yeniden yapılandırılmasına başvurmasına neden oldu. Diyelim ki yine benzer bir durum gerçekleşti ve siz kredi aldıktan kısa bir süre sonra faizler düştü. Fakat oranlarda ciddi bir farklılık gözlenmediği sürece daha avantajlı bir faiz oranıyla kredi almak tüketiciye ek maliyetler yükleyecektir. Bu arada unutulmamalıdır ki düşüş ihtimali de çıkış ihtimali gibi göz önünde bulundurulmalıdır. İşte böyle bir durumda konut kredisi vadesinden önce kapatılmak istenirse, tüketicinin kapatma işleminin gerçekleştiği gün itibarıyla birikmiş faiz ve anapara borcunun yanında erken ödenen anapara tutarı üzerinden en fazla %2 oranında erken kapama maliyeti ödemesi gerekebilir.  Kredi kapama maliyeti uygulamasının temel işleyişi bahsettiğimiz şekilde gerçekleşir.

Kapsamıyla ilgili olarak bu uygulamanın, 2007 Mart ayından sonra kullanılmış sabit faizli krediler için geçerli olduğunu, değişken faizli kredileri içermediğini hatırlatalım. Ayrıca bu uygulamanın yürürlüğe girmesinden önce çekilen krediler için kredi kapama maliyeti talep edilmeyecektir.

Kredi kapama maliyetini de, kredi kullanırken dikkate almanız dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Denizbank Ev Kredisi

Denizbank ev kredisi ile hep hayalini kurduğunuz eve hemen bugün sahip olurken ödemesini taksitlerle zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Denizbank ev kredileri için kredikazan.com sitemizden detaylı bilgi alabilir ve konut kredisi başvuru işlemlerinizi çok daha düşük faiz oranları ile gerçekleştirebilirsiniz. 

3 Temmuz 2013
Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi

Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Kamu çalışanıysanız ve nakit desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sizde hemen kredikazan.com sitemiz üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı ertelemeden hemen sahip olabilirsiniz.

2 Temmuz 2013
İhtiyaç kredisi dosya masrafı iade

Konut kredisi dosya masrafı iade işlemlerinin başlaması ile beraber ihtiyaç kredisi kullanan kişiler içinde umut ışığı doğmuştur. Pek çok kişi ne yazık ki dosya masrafı iadesi için sadece konut kredisi kullanan kişilerin talepte bulunabileceklerini düşünmektedir. Oysaki bankadan kredi kullanırken dosya masrafı ödeyen herkes bu haktan yararlanabilmekte ve dosya masrafı iadesi için bankalara dava açabilmektedir.

2 Temmuz 2013
Konut kredisi dosya masrafı

Konut kredisi kullanan kişilerin tamamından bankalar konut kredisi dosya masrafı adı altında bazı yasal olmayan kesintilerde bulunmaktadır. Bu kesintiler yapılan son düzenlemeler ile beraber hak sahiplerine iade edilmeye başlanmıştır. Ancak pek çok kişi dava açma konusunda isteksiz davranmakta ve hakkı olduğu halde paralarını alamamaktadır.

2 Temmuz 2013
Konut kredisi zorunlu konut sigortası

Yaşanan büyük depremlerin ardından konut sigortası ülkemizde zorunlu hale getirilmiş ve depremin yaratacağı büyük maddi yük azaltılmaya çalışılmıştır. Ancak ülkemizde halen sigorta bilincinin tam olarak yerleşmemiş olması nedeni ile sigortalı olan konut sayısı ne yazık ki çok düşüktür. Bu nedenle kredi ile satın alınan konutların sigortalanması konusunda büyük bir hassasiyet gösterilmektedir. 

5 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama