Kara Liste nedir ?

Hep merak ederiz nedir bu "Kara Liste" diye...

04 Eylül 2011

Devir değişiyor da para ile ilgili konular sabit mi duruyor sanki. Eskiden zor zamanlarda eşten dosttan alınan borçlar, günün değişen koşularıyla birlikte farklı bir alana kanalize oldu ve insanlar artık başkalarından borç istemek yerine, bankaların kendilerine sunmuş olduğu kredilerden yararlanmaya başladılar. Ancak farklı sebeplerden kaynaklı ödenememiş olan kredi borçları zamanla kurumların çeşitli tedbirlere başvurmasına neden oldu. Bu tedbirlerden en önemlisi ve herkesin tam olarak ne işe yaradığı ve ne amaçla yapılandırıldığını bilmediği “kara liste”dir.

“Kara liste”, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından, çek, senet, kredi ödeme aşamalarında sorunlar yaşatan kurum ve kişilerin bilgilerinin tutulduğu veritabanlarına halk arasında verilen isimdir.

Merkez bankasının kayıtları sadece ödemelerde sorun yaşatmış kişilerin bilgilerinin işlendiği bir veritabanı özelliği taşırken, Kredi Kayıt Bürosu ise, bankaların kredi başvurusu yapan kişiler hakkında ilk kaynak olarak tercih edecekleri, kişilerin geçmişteki bütün kredi kullanımları ile ilgili detaylı bilgilerin toplandığı bir veritabanı oluşturmuştur.

Kullandığı kredi kartı, çek, bireysel kredi, senetler için kendisi hakkında bir takibin başlatılması durumunda Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu ver tabalarında da kişi hakkında bir takip kaydı oluşturulur. 90 günü aşan gecikmelerde yasal takip başlatılırken, bankalara göre değişen süreleri aşan gecikmelerde ise idari takip başlatılır.

Ödenecek borcun bir ay sonra diğer ayın borcuyla birlikte ödenmesi halinde bile gecikme ile ilgili kayıt Kredi Kaıt Bürosuna iletilir. Ancak durumun, yeni kredi başvurusu sırasında devam etmemesi halinde herhangi olumsuz bir sonuç meydana gelemeyeceği gibi aksi bir durumda olumsuz bir sonuçla karşılaşılması kaçınılmazdır.

T.C. Merkez Bankası’nın kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından olması, oluşturmuş olduğu veritabanındaki bilgilere erişimi, gerçek ve tüzel kişilerin kendilerine ait bilgileri talep etmeleri durumunda mümkün kılınmaktadır.

KKB ise oluşturmuş olduğu kendi veritabanındaki bilgilerini bireysel kullanıcılara açmamaktadır.

Geçmişe göre daha az rastlanan hatalı kayıt durumunda, Merkez Bankası kayıtlarında olsun, KKB kayıtlarında olsun bir kişiye ait kaydın mevcut durumu yansıtmaması durumunda, kaydı yaratan banka aracılığı ile kayıtların güncel durumu yansıtacak şekilde güncellenmesi için talep yapılabilir. Bunun için kaydı yaratan bankaya yazılı olarak başvurmak gerekmektedir.

Kayıtların silinmesi, yanlış bir kayıt söz konusu olmadığı sürece mümkün değildir. Ancak takibe düşmüş, daha sonra geri ödemesini yapıp takip statüsü düzelmiş kayıtlarda 5 sene kara listede ismini kalması söz konusudur. Geri ödemesini yapmamış kayıtlarda ise zaman aşımı 10 senedir.

Bu sürelerin sonunda kaydı açılan kişi listeden çıkan kişinin bankalara yapacağı yeni başvuruların nihai sonucu bankaların kendi inisiyatiflerine ve kendi kayıtlarını kullanarak uygulayacakları kredi politikalarına bağlıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Garanti Bankası dosya masrafı

Garanti Bankası dosya masrafı kullandırılan kredi paketlerinde tahsil edilmekte olan masraflar arasında yer almaktadır. Ancak Garanti Bankası düzenlemiş olduğu dönemsel kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanımına imkan sağlamaktadır.

16 Temmuz 2013
Taşıt kredisi hesaplama Akbank

Akbank taşıt kredisi kampanyaları ile araç kredisi kullanmak isteyen kişilere farklı seçenekler sunarken ülkemizde en fazla araç kredisi kullandıran bankalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Akbank taşıt kredilerinde anlaşmalı birçok marka ile daha da avantajlı koşullar ile araç kredisi kullanım imkanı sunmaktadır. 

14 Mayıs 2013
Taşıt kredisini kimler alabilir?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler taşıt kredisini kimler alabilir diye merak etmektedir. Taşıt kredisi başvurusu için aranılan şartlara sahip olan herkes araç kredisi başvurusu işleminde bulunma hakkına sahiptir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama işlemleri kredi kullanmak isteyen kişilerin önceden aylık taksit tutarlarını öğrenerek kredi başvurularını şekillendirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca kredi karşılaştırma işlemleri içinde kullanılmaktadır. Taşıt kredisi hesaplaması gerçekleştirmeden yapacağınız kredi başvurularında daha yüksek faiz oranları ile kredi kullanarak zarara girme riskiniz yükselmektedir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi güncel faiz oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankalar tarafından sürekli olarak değiştirilmektedir. Gerek düzenlenen kampanyalar gerekse de bankaların rakipleri ile olan rekabetleri nedeni ile taşıt kredisi faiz oranları günlük olarak takip edilmelidir. Taşıt kredisi güncel faiz oranları için www.kredikazan.com sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. 

10 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama