Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Aşağıda kredi kullananların aklında bulunması gereken birkaç önemli ipucu bulacaksınız.

Öncelikle krediyi uygun zamanlama yaparak almak önemli. Krediden beklentilerinizi dikkatlice belirleyip faiz miktarı ile kredinin sağlayacağı getiri arasındaki dengeyi kurmak gerekli. Krediyi çekme amacınızı net bir şekilde ortaya koyup bu krediyi kullanmanın getireceği mali yükümlülükleri iyi hesaplamalısınız. Aksi takdirde kredi almak en başından olumsuz bir h

14 Temmuz 2012
Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Aşağıda kredi kullananların aklında bulunması gereken birkaç önemli ipucu bulacaksınız.

Öncelikle krediyi uygun zamanlama yaparak almak önemli. Krediden beklentilerinizi dikkatlice belirleyip faiz miktarı ile kredinin sağlayacağı getiri arasındaki dengeyi kurmak gerekli. Krediyi çekme amacınızı net bir şekilde ortaya koyup bu krediyi kullanmanın getireceği mali yükümlülükleri iyi hesaplamalısınız. Aksi takdirde kredi almak en başından olumsuz bir hamle olarak bütçenize yansır.

İkinci aşama ise araştırma yapmak. Bankaların verdiği çeşitli krediler, bunların avantajlı yönleri, kredi çekme amacınıza uygun olanlar, sizi karlı çıkaracak kredi vade süreleri… Bu noktalara da kafa yormak gerekiyor. İnternet üzerinden araştırmanızı yaparak hem masrafsız, hem de ayrıntılı bilgi sahibi olma fırsatı yakalayacaksınız. Bu noktada anlaşmalı bankalarımızın kredileri için KrediKazan.com’dan faydalanabilirsiniz.

Ardından kredi uzmanlarına danışmak daha bilinçli bir tercih yapmanızı sağlar. Danışmana gitmeden önce ayrıntılı bir ön araştırma yapın ve alternatifleri belirleyin. Uzmandan da aynı adımları tekrarlamasını isteyin. Bu iki farklı araştırmayı birleştirerek en avantajlı tercihi yapmaya çalışın. Uzmanı dikkate almak fark etmediğiniz küçük ayrıntıları da hesaba katmanızı sağlar.

Gelelim yasal süreçlere… Hukuki cezası olan kredilerden uzak durun. Sözleşme imzalamadan önce pazarlık yapmayı unutmayın. Sözleşmeyi dikkatlice inceleyin ve dezavantaj yaratacak yasal durumlarla karşılaşmamak için gerekli önlemleri alın. Sözleşmeden doğan hukuki yükümlülüklerinizi aklınızda tutun.

Kredi maliyetlerinin hepsini kapsamlı bir şekilde hesaplayın. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken gösterge yıllık maliyet oranı. Sadece belirtilen faiz oranlarına bakarak kredi almak doğru değil. Yıllık maliyet oranları karşılaştırmada baz alınması gereken temel noktadır. Faiz oranına ek olarak dosya parası, sigortalar ve vergiler gibi gizli masraflar da göz ardı edilmeden toplam maliyet çıkarılmalıdır. Aksi takdirde bankaların faiz oranları yanıltıcı olabilir.

Doğru krediyi seçerken vade sürelerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Uzun vadeli kredileri tercih etmeyin. Çünkü bu tip krediler artı faiz maliyetine sebep olur. Önerilen ideal vade süreleri kredi tipine göre değişmektedir.

Sabit ödemeli krediler belirsizlik ortamlarında kredi kullanıcısı için daha güvenli ve risksiz bir seçenektir. Değişken seçenekler sadece olumlu beklentilerin olduğu dönemlerde tercih edilmelidir. Bu olumlu beklentilerin de güçlü olması gerekir. Ekonominin gidişatı konusunda emin olunamıyor ve gerekli takip yapılamıyorsa sabit ödemeli kredilerde kalmak daha risksiz olur.

Son olarak kredi kullanımından sonraki aşamaya geçiyoruz. Kredi vadesi dolana kadar durum takibi yapmak da ek fırsatlar getirebilir. Bundan ötürü faiz oranlarının seyri ve ülke ekonomisini sürekli incelemelisiniz. Böylece yeni fırsatları yakalamak ve kredi maliyetlerini azaltmak mümkündür. Kredi kapama maliyetiyle diğer bankaların sunduğu daha avantajlı yeni kredilerin maliyetlerini karşılaştırmalı ve aradaki fark kayda değer bir seyir izlerse daha avantajlı olan yeni krediye geçmelisiniz. Bu şekilde yıllık maliyet oranlarını daha da aşağıya çekmeniz mümkün.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Garanti Bankası dosya masrafı

Garanti Bankası dosya masrafı kullandırılan kredi paketlerinde tahsil edilmekte olan masraflar arasında yer almaktadır. Ancak Garanti Bankası düzenlemiş olduğu dönemsel kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanımına imkan sağlamaktadır.

16 Temmuz 2013
Finansbank Araç Kredisi

Finansbank araç kredisi ile hayallerinizdeki aracı hemen bugün satın alırken ödemelerinizi 60 aya kadar varan vadelerde kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Finansbank araç kredisi faiz oranı kadar düşük tutulan dosya masrafı tutarı da dikkat çekmektedir. 

8 Temmuz 2013
Taşıt kredisi oranları
Taşıt kredisi oranları bankalar tarafından rekabetçi piyasa koşulları ve ülkenin ekonomik durumuna göre serbest olarak belirlenmektedir. Bu nedenle bankalar arasında kredi faiz oranları arasında farklılıklar görülmektedir.
19 Haziran 2013
Taşıt kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok itiraz ettikleri konulardan biride hayat sigortası masrafladır. Bankalar özellikle de uzun vadeli araç kredisi başvurularında kredi kullanan kişilerin hayat sigortası yaptırmasını talep etmektedir. 

9 Haziran 2013
Taşıt kredisi kampanya

Taşıt kredisi kampanya seçeneklerinden yararlanarak çok daha uygun koşullar ile kredi kullanabilirsiniz. Bankalar araç satışlarının yükseldiği dönemler olarak kabul edilen bayram tatilleri ve yılbaşı döneminde çok daha uygun koşullar ile araç kredisi kampanyaları düzenlemekte ve böylelikle artan kredi talebinden en büyük payı almaya çalışmaktadırlar. 

9 Haziran 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama