Yıllık Maliyet Oranını Anlamak

Doğru kredi tercihi yapmak dikkat isteyen bir konudur. Bu tercihi yaparken farklı seçenekleri karşılaştırmak için göstergelere ihtiyaç duyarız. Bu göstergelerin üzerinde en çok durulanı faiz oranıdır. Bu yazıda diğer bir önemli göstergenin, yıllık maliyet oranını mercek altına alacağız.

16 Temmuz 2012
Yıllık Maliyet Oranını Anlamak

Doğru kredi tercihi yapmak dikkat isteyen bir konudur. Bu tercihi yaparken farklı seçenekleri karşılaştırmak için göstergelere ihtiyaç duyarız. Bu göstergelerin üzerinde en çok durulanı faiz oranıdır. Bu yazıda diğer bir önemli göstergenin, yıllık maliyet oranını mercek altına alacağız.

Kredi tercihimizi yaparken dikkate almamız gereken göstergelerden biri olan yıllık maliyet oranı, incelenmeye değer bir konu… Öncelikle yıllık maliyet oranını tanımlamakla işe başlayalım. Adından da anlaşılacağı gibi, bu terim kullanılan kredi karşılığında anapara dışında ödenecek masrafların yıllık olarak ifade edilmesini sağlar. Bu bilgiyi kullanarak kredi kullanmanın size yüklediği toplam maliyeti hesaplayabilirsiniz. Hatta çoğu zaman faiz oranından daha önemli bir gösterge olduğu da söylenebilir.

Yıllık maliyet oranı, faiz oranlarından daha sağlıklı finansal bilgi sağlar. Genellikle kredi seçiminde düşük faiz birçok kişi için belirleyici unsurdur. Fakat yıllık maliyet oranı karşılaştırma ölçütü olarak daha doğru bilgi sağlar. Çünkü faiz oranının içine dâhil edilmeyen sigorta primi, dosya masrafı gibi ek ücretlerin de hesaba katılması tabloyu değiştirebilir. Faiz oranı en düşük olan krediye yönelmek yanlış değerlendirmelere yol açabilir. Faiz oranı az olabilir ama ek masraflar toplam maliyeti, talep ettiğiniz kredinin diğer bankaların kredilerine göre daha yüksek toplam maliyeti bulmasına sebep olabilir. Çünkü ek masraflar bankalara göre farklılık gösterir, sabit bir ek maliyet söz konusu değildir. Bu açıdan yıllık maliyet oranını dikkate almak sizi gereksiz masraftan kurtarır. Hatta yıllık maliyet oranını, piyasadaki farklı teklifleri karşılaştırmanın en iyi ölçütü olarak görebiliriz. Yıllık maliyet oranı; faiz oranları, komisyon ve ek ücretlerin hepsini birden hesaba katarak, krediler arasında eşit olarak kıyaslama imkânı sunar. Yani elmayla armutları karıştırmadan sağlıklı bir sonuca ulaşmanız bu orana dayanarak mümkündür. Verdiği kredide bu oranı en düşük sunan bankayla çalışmak kârlı bir iş olacaktır. Kısacası faiz oranlarını ön planda tutan reklamlara dayanarak kredi seçmek yanlış bir harekettir. Bankalar da kimi zaman, tüketiciler bu eğiliminin farkında oldukları için faiz oranı düşük  olan fakat yüklü ek maliyetlere sahip krediler teklif ederler.  Bahsettiğimiz yaygın hataya düşmemek için gerekli dikkati gösterelim lütfen…

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası dosya masrafı

Garanti Bankası dosya masrafı kullandırılan kredi paketlerinde tahsil edilmekte olan masraflar arasında yer almaktadır. Ancak Garanti Bankası düzenlemiş olduğu dönemsel kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanımına imkan sağlamaktadır.

16 Temmuz 2013
Finansbank Araç Kredisi

Finansbank araç kredisi ile hayallerinizdeki aracı hemen bugün satın alırken ödemelerinizi 60 aya kadar varan vadelerde kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Finansbank araç kredisi faiz oranı kadar düşük tutulan dosya masrafı tutarı da dikkat çekmektedir. 

8 Temmuz 2013
Denizbank Bireysel Kredi

Denizbank bireysel kredi kullanmak isteyen müşterilerine son derece düşük faizler ile kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Denizbank bireysel kredi faiz oranları kadar aynı zamanda dosya masrafsız kredi paketleri ile de dikkat çekmektedir.

2 Temmuz 2013
İhtiyaç kredisi dosya masrafı iade

Konut kredisi dosya masrafı iade işlemlerinin başlaması ile beraber ihtiyaç kredisi kullanan kişiler içinde umut ışığı doğmuştur. Pek çok kişi ne yazık ki dosya masrafı iadesi için sadece konut kredisi kullanan kişilerin talepte bulunabileceklerini düşünmektedir. Oysaki bankadan kredi kullanırken dosya masrafı ödeyen herkes bu haktan yararlanabilmekte ve dosya masrafı iadesi için bankalara dava açabilmektedir.

2 Temmuz 2013
Konut kredisi dosya masrafı

Konut kredisi kullanan kişilerin tamamından bankalar konut kredisi dosya masrafı adı altında bazı yasal olmayan kesintilerde bulunmaktadır. Bu kesintiler yapılan son düzenlemeler ile beraber hak sahiplerine iade edilmeye başlanmıştır. Ancak pek çok kişi dava açma konusunda isteksiz davranmakta ve hakkı olduğu halde paralarını alamamaktadır.

2 Temmuz 2013
Taşıt kredisi dosya masrafı

Taşıt kredisi dosya masrafı kredi kullanan pek çok kişi için artı bir yük anlamına gelmektedir. Tüketici mahkemelerinin tüm karşı koymalarına rağmen bankalar kredi kullanan herkesten dosya masrafı adı altında haksız paralar tahsil etmeye devam etmektedir.

2 Temmuz 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama