Kredi Kartı

Kartlı ödeme fikri ilk kez 1887 yılında Edward Bellamy’ın “Looking Backward Or Life In The Year 2000” isimli bilim kurgu romanında ortaya atılmıştır.

06 Eylül 2011

Kartlı ödeme fikri ilk kez 1887 yılında Edward Bellamy’ın “Looking Backward Or Life In The Year 2000” isimli bilim kurgu romanında ortaya atılmıştır. Romanda, 2000’li yıllarda alışveriş ödemelerinin, kendisinden koparılan parçalar kadar ömürlü olan bir kartla yapılabileceği fikrini ortaya atmıştır.

Kitapta anlatılan kart gibi kendisinden koparılan parçalarla ödeme yapmasa da, nakit ödeme yapmadan ürün ya da hizmet satın alabilme imkânı sağlayan kredi kartlarının dünyadaki bilinen ilk uygulaması ise 18. yüzyıl sonlarında Amerika Birleşik Devletlerinde başlamıştır.

Türkiye' de ise 1968 yılında çıkarılan Diners Club ilk kredi kartı  olma özelliği taşımaktadır Diners Club'tan sonra Türk Ekspres Havacılık ve Turizm Limited şirketi "American Express" kartları ile piyasaya girmiş ve bu iki kart 1975 yılına kadar rakipsiz olarak faaliyetini sürdürmüştür.

Son yıllarda tarihi çok eski olmayan bu ödeme araçlarının kullanımında, bütün dünyada önemli bir artış görülmektedir. Maliyetleri düşük olduğu için kredi kartları tüketici kredisi uygulamasının en yaygın kullanılan biçimi olmuşlardır.

Kart sahibinin, kartı veren bankada kredisi olması durumu ve ödemelerin alışveriş yapılan tarihten bir sonraki ayda ödenmesi hali kişilerin kartlara rağbet etmesinin en önemli nedeni olarak gösterilebilir. Ayrıca önemli etkenlerden biri de aylık tutarın tamamını ödenebildiği gibi, belirtilen asgari ücreti ödeyip kalan tutarı belli bir faiz karşılığında kredilendirebilir olmasıdır.

Bu durum çok rağbet görse de; kredi kartı borçlarının birikip ödenmesinde güçlük çekilmesine sebep olmaktadır.

Tüketiciler açısından bakıldığında kredi kartları yaşamı kolaylaştıran bir ödeme aracı olmakla birlikte, yüksek faiz oranı uygulaması, gereksiz harcamalara neden olması, her yıl alınan kredi üyelik ücreti ve benzeri unsurlardan dolayı olumsuz bir bankacılık hizmeti olarak algılanmaktadır. Özellikle kredi kartı aidatlarına ilişkin oluşturulan kamuoyu olumsuz tutumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Buna rağmen, bir ödeme ve kredi aracı olarak kredi kartlarının kullanımı son 10 yılda büyük gelişme göstermiştir.

Doğru kullanıldığı takdirde hayatı kolaylaştıran kredi kartları, bilinçsiz kullanıldığı takdirde de altından kalkılmayacak büyük borçlar doğurabilmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Axess limit artırma

Ülkemizde kullanılan kredi kartları arasında en çok tercih edilenlerden biri olan Axess kredi kartı kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Axess kredi kartı kartı chip para uygulaması sayesinde harcadıkça kazanmanızı sağlarken ayrıca düzenlediği kampanyalar ile de taksitli alışveriş imkanı sunmaktadır.

23 Kasım 2012
Kredi kartının son kullanma tarihi

Her ürünün olduğu gibi kredi kartlarının da son kullanma tarihleri bulunmaktadır. Peki kredi kartının son kullanma tarihi nerede yazar?  Her kredi kartının son kullanma tarihi kredi kartının ön yüzünde kredi kartı numarası hanesinin altında ay ve yıl (yılın son iki hanesi şeklinde) olarak yazılmaktadır. Kredi kartının son kullanma tarihini öğrenme işlemi için kartınızın ön yüzüne bakmanız yeterli olacaktır.

22 Kasım 2012
Şimdi al 2013’te öde

Yeni yıla girmemize sayılı günler kala bankalar hem kredi hem de kredi kartı ürünlerinde şimdi al 2013’te öde kampanyalarına başladılar. Özellikle de kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri ertelemeli kredi kampanyaları büyük ilgi görürken ödemelerini ötelemek isteyen kişiler alışverişlerde bu tip kampanyalar gerçekleştiren kredi kartı markalarını tercih ediyorlar.

12 Kasım 2012
Kredi kartı dolandırıcılığı

Kredi kartı dolandırıcılığı ne yazık ki günlük hayatta karşılaşabileceğimiz son derece riskli bir durumdur. Kredi kartı dolandırıcılığına karşı bankaların gereken önlemleri almalarına rağmen dolandırıcılar buldukları yeni yöntemler ile insanların canlarını yakmayı sürdürmektedir.

5 Kasım 2012
Kredi kartından para çekilir mi?

Kredi kartından para çekmek mümkündür. Bunun için kredi kartınızın ait olduğu ya da anlaşmalı olarak hizmet sunduğu bir bankamatiği kullanabilirsiniz. Ancak anlaşmalı bankamatikler üzerinden yapılan işlemlerde ek masraf ödemeniz gerektiğini unutmayın.

23 Ekim 2012
Kredi kartından para çekilir mi?

Kredi kartından para çekmek mümkündür. Bunun için kredi kartınızın ait olduğu ya da anlaşmalı olarak hizmet sunduğu bir bankamatiği kullanabilirsiniz. Ancak anlaşmalı bankamatikler üzerinden yapılan işlemlerde ek masraf ödemeniz gerektiğini unutmayın.

23 Ekim 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama