İnternet Bankacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılmasının güvenilirliği tartışıla dursun, hackerlar ve kötü niyetliler boşluklardan kişilerin hesaplarına ulaşmak için her fırsatı değerlendirmeye devam ediyor.

07 Eylül 2011

Bankalar güvenliği sağlamak için her gün yeni teknikler geliştirirken, biz kullanıcıların da dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Türkiye Bankalar Birliğinin interaktif bankacılık işlemlerini kullananların güvenliği için önerileri şu şekildedir.

1. Başkalarına ait veya güvenliğinden emin olmadığınız bilgisayarlardan internet bankacılığı işlemleri yapmayın.

2. İnternet şifreleriniz, online hesap bilgilerinize erişimin anahtarıdır. Şifrenizi bir yere yazmayın,  bilgisayarınıza veya tarayıcınıza kaydetmeyin. İsim, doğum günü veya telefon numarası gibi,  başka kişilerin kolayca tahmin edebileceği şifreler kullanmayın.

3. Bankalar kişisel bilgilerinizi sizden e-posta yoluyla talep etmez. Kişisel bilgilerinizi soran  e-postalara cevap vermeyin; kişisel bilgilerinizi e-posta ile göndermeyin ve bu tür durumlarda bankanıza derhal konu hakkında bilgi verin.

4. Tanıdığınız kişi ya da kurumlardan gönderildiğinden emin olmadığınız e-postaların içerisinde bulunan linkleri tıklamayın, ekleri bilgisayarınıza yüklemeyin.

5. Bilgisayarınızda kopya veya lisansı olmayan yazılım kullanmayın. Bilgisayarınızdaki işletim sisteminin güncel sürümlerini kullanın.

6. Bilgisayarınıza anti-virüs ve güvenlik duvarı (firewall) programları kurun ve sürekli güncel tutun.Anti-virüs programları bilgisayarınıza yerleştirilebilecek virüs ve benzeri yazılımlara karşı sizi koruyan programlardır. Virüsler ile bilgisayarınızda bulunan bilgiler çalınabilir. Bu yolla, kullanmakta olduğunuz bilgisayara zarar verilebilir. Güvenlik duvarları (firewalls), bilgisayarınızı ve bilgisayarınızda bulunan bilgileri internet üzerindeki yabancılardan korumaya yardımcı olan küçük programlardır.

7. Erişmek istediğiniz web sayfasının adresini, internet tarayıcısının adres satırına kendiniz yazın.

8. Bankanızın sunduğu güvenlik önlemlerine yönelik ürünleri kullanın; internet bankacılığı güvenlik ayarlarınızı ihtiyaçlarınız ve kullanım alışkanlıklarınız doğrultusunda belirleyin.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Denizbank Çalışma Saatleri

Denizbank çalışma saatleri hafta içi her gün olmak üzere 09:00 – 12:00 ile 13:00 – 17:00 saatleri arasındadır. Hafta sonu açık Denizbank şubesi bulunmamaktadır. Günün her saatinde hesaplarınıza erişmek için dilerseniz Açık Deniz internet şubesi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

3 Temmuz 2013
Taşıt kredisi İş Bankası

İş Bankası taşıt kredisi paketleri ile satın almak istediğiniz araca hiç zorlanmadan sahip olabilirsiniz. Taşıt kredisi İş Bankası tarafından düzenlenen kampanyalar ile son derece uygun koşullar ile sunulurken aynı zamanda anlaşmalı araç markaları üzerinden çok daha avantajlı kredi seçenekleri de bulunmaktadır. 

21 Mayıs 2013
Taşıt kredisi hesaplama Bank Asya

Bank Asya taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri bankalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bank Asya taşıt kredisi paketleri avantajlı faiz kredileri kadar düşük taşıt kredisi dosya masrafı ile de dikkat çekmektedir. 

16 Mayıs 2013
Taşıt kredisi borcu sorgulama

Taşıt kredisi kullanılarak satın alınan aracın ruhsatına banka tarafından rehin ibaresi işlenmektedir. Bu aracın satışı halinde aracın yeni sahibine bankanın araç üzerinde hak sahibi olduğunu anlaması için hem bir mesaj niteliğinde hem de kredi çeken kişinin ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmemesi halinde bankanın aracı satma hakkını kullanmasını sağlaması açısından garanti olarak görülmektedir. 

5 Mayıs 2013
Taşıt kredisi başvurusu Ziraat Bankası

Taşıt kredisi başvurusu Ziraat Bankası tarafından büyük kolaylıklar ile sunulmaktadır. Ziraat Bankası taşıt kredisi paketleri düşük faiz oranlarının yanı sıra ayrıca esnek ödeme vadeleri ve anlaşmalı markalar ile dikkat çekmektedir. 

5 Mayıs 2013
Konut kredisi Ziraat Bankası

Konut kredisi Ziraat Bankası tarafından son derece uygun faiz oranları ile kullandırılmaktadır. Ziraat Bankası konut kredisi paketlerinde maaşlarını Ziraat Bankası şubelerinden alan kişiler için çok daha uygun koşullar sunulmaktadır. 

26 Nisan 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama