Kredi kelimesi latince "Güven" den türemiştir.

Kredi ve çeşitleri nelerdir...

12 Eylül 2011

Latince  “güven” anlamındaki “credere” sözcüğünden türetilmiş olan kredi, ekonomik ilişkiler içinde mal veya hizmetin vadeli satın alınabilmesi gücünü, bankacılık alanında ise para veya banka itibarının belirli bir süre için, geri almak kaydı ile ödünç para veya müşteri lehine garanti vermek anlamında kullanılmaktadır.

Çeşitli kaynaklardan güvenilirliği kanıtlanmış kişilere verilen kredi, karşılıklı olarak imzalanmış bir çeşit sözleme gibi de görülebilir.

Kredi de çeşitli unsurlara dikkat edilmektedir. Bunlar güven, zaman ve risk unsurlarıdır.

Kredi için karşılıklı imzalanan sözleşmelerde güven unsuru ön sıralarda ele alınmaktadır. Kredi karşılığında bankalara gösterilen çeşitli teminatlarla, banka ile krediyi kullanan kişi arasında belirli bir güven ortamı oluşturulmalıdır. Kredinin sağlanacağı kişi veya kurumun, banka nezdinde belirli bir saygınlığı ve güvenilirliğinin olması önemlidir. Bu sebeple bankaların istihbarat aldıkları çeşitli kanallarda kişinin temiz olması gerekir.

Geleceğin belirsizliği, kişi veya kuruluşlara verilen kredinin belli bir süre içerinde iade edilmesi gerekliliğini doğurmuş ve “zaman” kredide oldukça önemli bir unsur haline gelmiştir.

Dikkate alınan unsurlardan biri olan zaman süresince oluşabilecek her türlü aksilik kredinin tehlikesini artırmakta ve bunlar diğer bir unsur olan riskleri doğurmaktadır. Bu sebeple oluşabilecek riskler ve geleceğin belirsizliği sebebiyle; kredilerin faizleri, bankaların izlediği çeşitli politikalar ile değişiklik göstermektedir.

Krediler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Bunlar:

-Nitelikleri Açısından;
1-Nakdi Krediler:İşletme kredisi,taşıt kredisi..vb.
2-Gayrinakdi Krediler:Teminat Mektubu,Akreditif..vb.

-Vade Açısından;
1-Kısa Vadeli Krediler: 1 yıl ve daha kısa vadeli krediler
2-Uzun Vadeli Krediler: 1 yıldan uzun vadeli krediler

- Kaynak Açısından;
1-Banka Kaynaklı Krediler
2-Banka Dışı Kaynaklı Krediler

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Garanti Bankası dosya masrafı

Garanti Bankası dosya masrafı kullandırılan kredi paketlerinde tahsil edilmekte olan masraflar arasında yer almaktadır. Ancak Garanti Bankası düzenlemiş olduğu dönemsel kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanımına imkan sağlamaktadır.

16 Temmuz 2013
Taşıt kredisi hesaplama Akbank

Akbank taşıt kredisi kampanyaları ile araç kredisi kullanmak isteyen kişilere farklı seçenekler sunarken ülkemizde en fazla araç kredisi kullandıran bankalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Akbank taşıt kredilerinde anlaşmalı birçok marka ile daha da avantajlı koşullar ile araç kredisi kullanım imkanı sunmaktadır. 

14 Mayıs 2013
Taşıt kredisi hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama işlemleri kredi kullanmak isteyen kişilerin önceden aylık taksit tutarlarını öğrenerek kredi başvurularını şekillendirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca kredi karşılaştırma işlemleri içinde kullanılmaktadır. Taşıt kredisi hesaplaması gerçekleştirmeden yapacağınız kredi başvurularında daha yüksek faiz oranları ile kredi kullanarak zarara girme riskiniz yükselmektedir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi güncel faiz oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankalar tarafından sürekli olarak değiştirilmektedir. Gerek düzenlenen kampanyalar gerekse de bankaların rakipleri ile olan rekabetleri nedeni ile taşıt kredisi faiz oranları günlük olarak takip edilmelidir. Taşıt kredisi güncel faiz oranları için www.kredikazan.com sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. 

10 Mayıs 2013
Taşıt kredisi erken ödeme

Taşıt kredisi erken ödeme konusunda pek çok kişi yanlış bilgilere sahiptir. Erken kapama konusunda ceza uygulanan tek kredi tipi konut kredisidir. Konut kredisi erken kapama cezası dışında herhangi bir kredi için ceza uygulanması söz konusu değildir. 

8 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama