Telefon Bankacılığı

Telefon bankacılığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

21 Eylül 2011

Önceki yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz internet bankacılığında dikkat edilmesi gereken hususlar gibi telefon bankacılığında da dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmak istedik. Malum en az internet bankacılığı kadar telefon bankacılığı da yaygın olarak kullanılmakta. Bunun için, Türkiye Bankalar Birliğinin hazırlamış olduğu önerileri dikkate almanızı öneririz.

1. Telefon şifreniz hesap bilgilerinize erişimin anahtarıdır. Şifrenizi bir yere yazmayın veya bilgisayarınıza kaydetmeyin.

2. İsim, doğum günü veya telefon numarası gibi kolayca tahmin edilebilecek şifreler kullanmayın.

3. Telefon şifreleri telefona tuşlanarak girilmelidir. Bankaların “telefon bankacılığı servisleri” görüşmelerinizde sizden işlem şifrelerinizi sözlü olarak talep etmez. Şifreleriniz sözlü veya yazılı olarak talep edilirse kesinlikle bilgi vermeyin; görüşmelerinizi derhal sonlandırarak bankanıza konu hakkında bilgi verin.

4. Başkalarına ait ve kamuya açık alanlardaki telefonlardan görüşme yapmak için, aradığınız numarayı kendiniz çevirin. Numarayı doğru çevirdiğinizden emin olun.

5. Yaptığınız görüşmeler sonrasında, tuşladığınız işlem şifrelerinizin telefon hafızasına alınmadığından emin olun.

6. Yaptığınız görüşmeler sırasında, etrafınızda olabilecek şüpheli şahıslar tarafından izlenmediğinizden ve dinlenmediğinizden emin olun. Görüşmelerinizi sadece banka görevlisinin duyabileceği tonda yapın.

7. Kötü niyetli kişiler, kendi cep telefonlarını vererek size yardım teklifinde bulunabilirler. Bu kişiler, hazırladıkları mizansenlerle banka görevlisi gibi konuşarak şifre ve doğum tarihi, anne kızlık soyadı gibi özlük bilgilerinizi elde etmeye çalışabilir, hatta gelişmiş cep telefonları ile tuşladığınız şifreleri saklayabilir ve görüşmelerinizin ses kaydını alabilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Taşıt kredisi İş Bankası

İş Bankası taşıt kredisi paketleri ile satın almak istediğiniz araca hiç zorlanmadan sahip olabilirsiniz. Taşıt kredisi İş Bankası tarafından düzenlenen kampanyalar ile son derece uygun koşullar ile sunulurken aynı zamanda anlaşmalı araç markaları üzerinden çok daha avantajlı kredi seçenekleri de bulunmaktadır. 

21 Mayıs 2013
Bir banka hakkında şikayetim varsa ne yapmalıyım?
İsterseniz BDDK'nın yol göstericiliğinde izlememiz gereken adımları listeleyelim.
2 Mayıs 2012
İhtiyaç kredisi ne kadar hayatımızda ?
Türkiye Bankalar Birliği, Google ve KrediKazan.com verileriyle ihtiyaç kredisine bir bakış
11 Aralık 2011
Haziran 2011 TBB Raporu
Rapora göre tüketici ve konut kredileri artmaya devam ediyor.
14 Eylül 2011
Haziran 2011 TBB Raporu
Rapora göre tüketici ve konut kredileri artmaya devam ediyor.
14 Eylül 2011
İnternet Bankacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılmasının güvenilirliği tartışıla dursun, hackerlar ve kötü niyetliler boşluklardan kişilerin hesaplarına ulaşmak için her fırsatı değerlendirmeye devam ediyor.

7 Eylül 2011

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama