Bankacılık Tarihi

1845 yılında İstanbul'da kurulan İstanbul Bankası'na kadar bankacılık tarihine bir bakış...

22 Eylül 2011

Bankacılık tohumlarının ilk olarak Vatikan kiliselerinde atıldığını söylesek pek de yanılmayız. Bankacılık tarihinde kabul gören görüşe göre kutsal topraklara yapılan ziyaretlerde hacı adayları para ve kıymetli eşyalarını kilise papazlarına emanet ederlermiş. Papazlarda bu şekilde biriken paraları diğer ihtiyaç sahiplerine geri almak suretiyle ödünç verirlermiş. Bugünün gözüyle bu işleyişi mevduat toplayıp, faizsiz kredi vermek olarak yorumlayabiliriz.

Çek, tahvil, kambiyo ve kefalet karşılığı kredi ikinci yüzyıldan itibaren Mezopotamya topraklarında gelişmeye başlamıştır. Mezopotamya için modern bankacılığın başlangıç yeri diyebiliriz.

Avrupa’da bankacılık 13.yüzyılda Floransa’da başlamıştır. Dönemin tanınmış bankacıları Bardi, Peruzzi ve Floransalı Acciauioli ‘dir. Bu bankacılar Avrupa’nın önemli şehirlerinde şubeler açıp bankacılık ağlarını genişletmişlerdir ama egemenlikleri uzun sürmemiştir. Yüzyıl Savaşları sebebiyle zamane İngiltere Kralı III. Edward bu bankacılara borçlarını ödememiş ve onların batmasına sebep olmuştur.

Bardi, Peruzzi ve Floransalı Acciauioli’nin iflasını fırsat bilen Vieri di Cambio de’Medici  Avrupa’nın önemli şehirlerinde şubesi olan bir banka ağı kurar. Roma şubesinin başına da yeğeni Giovanni di Bici de’Medici geçer. Önce Roma şubesini kendi üzerine devralır, daha sonra amcasının ölümüyle Banco Medici’yi kurar.

Bundan sonra sırasıyla 1407 yılında Ceneviz’de Banco di San Giorgio, 1462 yılında Perugia’da ilk Monte de Pieta, 1472 yılında Siena’da Monte Di Penta olarak kurulan Banca Monte dei Paschi di Siena, hala varlığını sürdüren dünyanın en eski bankasıdır.  Her yıl Avrupa Liglerinde basketbol takımlarımıza rakip olan bir de basketbol takımları vardır.

İstanbul Bankası, 1845 yılında İstanbul'da kurulan ilk bankadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Garanti Bankası dosya masrafı

Garanti Bankası dosya masrafı kullandırılan kredi paketlerinde tahsil edilmekte olan masraflar arasında yer almaktadır. Ancak Garanti Bankası düzenlemiş olduğu dönemsel kampanyalar ile dosya masrafsız kredi kullanımına imkan sağlamaktadır.

16 Temmuz 2013
Taşıt kredisi hesaplama Akbank

Akbank taşıt kredisi kampanyaları ile araç kredisi kullanmak isteyen kişilere farklı seçenekler sunarken ülkemizde en fazla araç kredisi kullandıran bankalar arasında üst sıralarda yer almaktadır. Akbank taşıt kredilerinde anlaşmalı birçok marka ile daha da avantajlı koşullar ile araç kredisi kullanım imkanı sunmaktadır. 

14 Mayıs 2013
Taşıt kredisi hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama işlemleri kredi kullanmak isteyen kişilerin önceden aylık taksit tutarlarını öğrenerek kredi başvurularını şekillendirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra ayrıca kredi karşılaştırma işlemleri içinde kullanılmaktadır. Taşıt kredisi hesaplaması gerçekleştirmeden yapacağınız kredi başvurularında daha yüksek faiz oranları ile kredi kullanarak zarara girme riskiniz yükselmektedir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi güncel faiz oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankalar tarafından sürekli olarak değiştirilmektedir. Gerek düzenlenen kampanyalar gerekse de bankaların rakipleri ile olan rekabetleri nedeni ile taşıt kredisi faiz oranları günlük olarak takip edilmelidir. Taşıt kredisi güncel faiz oranları için www.kredikazan.com sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. 

10 Mayıs 2013
Taşıt kredisi erken ödeme

Taşıt kredisi erken ödeme konusunda pek çok kişi yanlış bilgilere sahiptir. Erken kapama konusunda ceza uygulanan tek kredi tipi konut kredisidir. Konut kredisi erken kapama cezası dışında herhangi bir kredi için ceza uygulanması söz konusu değildir. 

8 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama