Bankaların Kredi Verme Kriterleri

Belki bugün olmasa bile hayatımızın her hangi bir döneminde evlenirken, araba alırken, ev alırken veya seyahate giderken krediye ihtiyaç duyabiliriz. Sanki yarın kredi alacakmışız gibi davranıp kredi sicilimizin bozulmamasına çok önem vermeliyiz.

27 Eylül 2011

Bankalar kredi kararlarını kredi notumuza göre verirler. Kredi notumuz; KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarımız ve kredi başvurusunda bulunduğumuz bankanın kendi kredi notlama algoritması sonucunda oluşur. Kredi notumuz düşükse, maalesef bankalar bize kredi vermezler.

Bankalar kredimizi değerlendirirken aşağıdaki maddeleri dikkate alırlar.

  • Gecikmiş ödemelerimiz KKB  kayıtlarında 5 sene boyunca kalacaktır ve 5 sene müddetince her hangi bir kredi ürünü (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı vb…) müracaatında karşımıza olumsuz bir kriter olarak çıkacaktır. Dolayısıyla;  tüm ödemelerimizi zamanında yapmaya önemle özen göstermeliyiz.
  • Bankalarla uzun soluklu ilişki kurmak bizim için bir artıdır. Banka, daha önce bankalarla hiç çalışmamış kişiyi değerlendirirken referans alacağı bir sistem bulamaz. Bu da kredi değerlendirmemizi olumsuz etkiler. Unutmayın, ödemelerini eksiksiz ve zamanında  yaptığımız bir kredi kartı kullanmak kredi notumuzu olumlu yönde etkileyecektir.
  • Bankalar kredi ödemelerimizi zamanında yapabileceğimizden emin olmak isterler. Bu sebeple;  geliri olan ve gelirini belgeleyebilecek müşterilerine kredi vermek isterler. Belgelenebilir bir gelirimizin olması kredi değerlendirmemize pozitif etki edecektir.
  • Rastgele kredi başvurusu yapmak kredi sicilimizi olumsuz etkiler. Olumsuz cevap aldığımız kredi başvuruları KKB kayıtlarında gözükür ve kredi notumuzu olumsuz etkiler. İhtiyacımız yoksa kredi başvurusu yapmamaya özen göstermeliyiz.
  • Bankalar 18 yaşından küçüklere kredi  ve kredi kartı vermezler. 18 yaşından küçükseniz aile büyüklerinizden size ek kart çıkartmasını talep edebilirsiniz. Yeni yaşınızla beraber ödemelerini aksatmayacağınıza emin olduğunuz kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Unutmamalısınız ki kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken bankalar sizden gelirinizi belgelemenizi isteyeceklerdir.

Sonuç olarak; belki bugün olmasa bile hayatımızın her hangi bir döneminde evlenirken, araba alırken, ev alırken veya seyahate giderken krediye ihtiyaç duyabiliriz. Sanki yarın kredi alacakmışız gibi davranıp kredi sicilimizin bozulmamasına çok önem vermeliyiz.
Huzurlu ve bol paralı günler dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Denizbank Ev Kredisi

Denizbank ev kredisi ile hep hayalini kurduğunuz eve hemen bugün sahip olurken ödemesini taksitlerle zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Denizbank ev kredileri için kredikazan.com sitemizden detaylı bilgi alabilir ve konut kredisi başvuru işlemlerinizi çok daha düşük faiz oranları ile gerçekleştirebilirsiniz. 

3 Temmuz 2013
Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi

Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Kamu çalışanıysanız ve nakit desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sizde hemen kredikazan.com sitemiz üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı ertelemeden hemen sahip olabilirsiniz.

2 Temmuz 2013
İhtiyaç kredisi dosya masrafı iade

Konut kredisi dosya masrafı iade işlemlerinin başlaması ile beraber ihtiyaç kredisi kullanan kişiler içinde umut ışığı doğmuştur. Pek çok kişi ne yazık ki dosya masrafı iadesi için sadece konut kredisi kullanan kişilerin talepte bulunabileceklerini düşünmektedir. Oysaki bankadan kredi kullanırken dosya masrafı ödeyen herkes bu haktan yararlanabilmekte ve dosya masrafı iadesi için bankalara dava açabilmektedir.

2 Temmuz 2013
Konut kredisi dosya masrafı

Konut kredisi kullanan kişilerin tamamından bankalar konut kredisi dosya masrafı adı altında bazı yasal olmayan kesintilerde bulunmaktadır. Bu kesintiler yapılan son düzenlemeler ile beraber hak sahiplerine iade edilmeye başlanmıştır. Ancak pek çok kişi dava açma konusunda isteksiz davranmakta ve hakkı olduğu halde paralarını alamamaktadır.

2 Temmuz 2013
Taşıt kredisi dosya masrafı

Taşıt kredisi dosya masrafı kredi kullanan pek çok kişi için artı bir yük anlamına gelmektedir. Tüketici mahkemelerinin tüm karşı koymalarına rağmen bankalar kredi kullanan herkesten dosya masrafı adı altında haksız paralar tahsil etmeye devam etmektedir.

2 Temmuz 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama