Kredi alırken dikkat etmemiz gerekenler

Hayaller genelde insanın başını döndürse de ayaklarımızın yere basması son derece önemli. Sizin için kredi başvurusu yaparken dikkat etmemiz gereken altın kuralları sıraladık.

29 Eylül 2011

Yeterli birikime sahip değilsek, bankalar;  kredi kartı, ihtiyaç kredisi, bayram kredisi, ev kredisi, eğitim kredisi  ve bunun gibi bir çok kredi ürünüyle hayallerimize kavuşabilmemiz için bize kredi desteği sağlıyorlar. Hayaller genelde insanın başını döndürse de  ayaklarımızın yere basması son derece önemli.

İşte size kredi başvurusu yaparken dikkat etmemiz gereken altın kurallar:

  • Kredi ararken sadece faiz oranına ve aylık taksitlerimize bakmak bizi yanıltır. Banka komisyonlarını, dosya ve diğer masrafları da hesaba katmamız gerekir.  Önemli olan tüm taksitler ve masraflarını da hesapladıktan sonra  toplam ödeme tutarına göre değerlendirme yapmaktır. KrediKazan.com’un “Kredi Hesaplama”  aracında bulunan “Toplam Ödeme” kolonu size bu konuda fayda sağlayacaktır.
  • Konut kredisi arıyorsanız; yeni alacağınız konut kredisinin taksitlerine ilave olarak ödemeye devam ettiğiniz kredi ve kredi kartı taksitlerinin toplamı, gelirinizin yüzde kırkını geçmemelidir.  Örneklersek; geliriniz 5.000 TL ise aylık toplam kredi taksitleriniz maksimum 2.000 TL olmalıdır.
  • Taşıt veya ihtiyaç kredisi arıyorsanız; yeni alacağınız kredi taksitlerine ilave olarak ödemeye devam ettiğiniz kredi ve kredi kartı taksitlerinin toplamı, gelirinizin yüzde otuzunu geçmemelidir.
  • Bazı durumlarda ihtiyaç kredisi kullanmak konut kredisi veya taşıt kredisine göre daha avantajlı olabilir. Bankalar aradığımız evin maksimum %75’ine kadar kredi kullandırırlar ve evin üzerine ipotek koyarlar. Aynı şekilde taşıt kredisinde de alacağımız arabanın üzerine rehin konulur. İpotek ve rehin demek ilave masraf demek olduğu için bazı durumlarda ihtiyaç kredisi daha avantajlı olabilir. Yine aynı şekilde doğru krediyi bulmak için sitemizin “Kredi Hesaplama” aracından faydalanabilirsiniz.
  • Kredi ödemelerinizi zamanında yapabileceğiniz kredi başvurusunda bulunmak son derece önemlidir. Nasıl olsa öderim demeden, düşünüp, taşınıp öyle kredi başvurusu yapılmalıdır. Unutmayın, gecikmiş ödemeler kredi sicilimizi olumsuz yönde etkiler ve 5 sene boyunca KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarından silinmez.

Huzurlu ve bol paralı günler dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Denizbank Ev Kredisi

Denizbank ev kredisi ile hep hayalini kurduğunuz eve hemen bugün sahip olurken ödemesini taksitlerle zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Denizbank ev kredileri için kredikazan.com sitemizden detaylı bilgi alabilir ve konut kredisi başvuru işlemlerinizi çok daha düşük faiz oranları ile gerçekleştirebilirsiniz. 

3 Temmuz 2013
Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi

Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Kamu çalışanıysanız ve nakit desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sizde hemen kredikazan.com sitemiz üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı ertelemeden hemen sahip olabilirsiniz.

2 Temmuz 2013
İhtiyaç kredisi dosya masrafı iade

Konut kredisi dosya masrafı iade işlemlerinin başlaması ile beraber ihtiyaç kredisi kullanan kişiler içinde umut ışığı doğmuştur. Pek çok kişi ne yazık ki dosya masrafı iadesi için sadece konut kredisi kullanan kişilerin talepte bulunabileceklerini düşünmektedir. Oysaki bankadan kredi kullanırken dosya masrafı ödeyen herkes bu haktan yararlanabilmekte ve dosya masrafı iadesi için bankalara dava açabilmektedir.

2 Temmuz 2013
Taşıt kredisini kimler alabilir?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler taşıt kredisini kimler alabilir diye merak etmektedir. Taşıt kredisi başvurusu için aranılan şartlara sahip olan herkes araç kredisi başvurusu işleminde bulunma hakkına sahiptir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi başvuru şartları

Günümüzde bankaların birbirleri ile olan yüksek rekabetleri kredi kullanmak isteyen kişilere her türlü kolaylığın sunulmasını sağlamaktadır. Eskiden bankalar memur kefili olmayan kişilere kesinlikle kredi kullandırmazken günümüzde ise sadece cep telefonundan kısa mesaj yollayarak kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. 

5 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama