Bankanın krediyi geri çağırması

Bankanın krediyi geri çağırması borcun vadesinden önce kapatılmasının talep edilmesini ifade etmektedir. Bankanın krediyi geri çağırması ticaret hayatında pek rastlanılan bir uygulama olmamakla beraber özellikle de yüksek miktarlı kredilerde banka borcun birkaç kez geç  ödenmesi ya da borcun ödenmesinin riske girdiğini düşünmesi halinde bankalar kullandırdığı krediyi geri çağırma

26 Eylül 2012
Bankanın krediyi geri çağırması

Bankanın krediyi geri çağırması borcun vadesinden önce kapatılmasının talep edilmesini ifade etmektedir. Bankanın krediyi geri çağırması ticaret hayatında pek rastlanılan bir uygulama olmamakla beraber özellikle de yüksek miktarlı kredilerde banka borcun birkaç kez geç  ödenmesi ya da borcun ödenmesinin riske girdiğini düşünmesi halinde bankalar kullandırdığı krediyi geri çağırma hakkına sahiptir.

 Ancak son dönemde “banka krediyi geri çağırıyor” diyen kişilerin sayıları hiçde azımsanmayacak miktarda yükselmektedir. Bunda bankaların kredi geri dönüşlerinde yaşadıkları sıkıntının yarattığı yüksek stresin etkisi büyüktür. Kredinin geri çağırılması bankanın güvenirliğini azaltacak bir hamle kabul edildiği için bankalar genelde bu işlemi çok sıkışmadıkları ve riski yüksek bulmadıkları kredilerde tercih etmemektedirler. Bankaların krediyi geri çağırması halinde krediyi kullanan kişinin itiraz hakkı bulunmakla beraber, imzalanan kredi sözleşmesi gereği bankaların bu hakkı her zaman saklı bulunmaktadır. Özelilkle de kredi geri ödeme konusunda sorun yaşayan kişilerin itiraz hakkı bulunmamakta ve bankanın krediyi geri çağırma hakkı doğmaktadır. Bankanın krediyi geri çağırması kanuna uygun bir uygulama olmakla beraber ticari ahlak anlayışı kapsamında kesinlikle uygun bulunmamaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Taşıt kredisi güncel faiz oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankalar tarafından sürekli olarak değiştirilmektedir. Gerek düzenlenen kampanyalar gerekse de bankaların rakipleri ile olan rekabetleri nedeni ile taşıt kredisi faiz oranları günlük olarak takip edilmelidir. Taşıt kredisi güncel faiz oranları için www.kredikazan.com sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. 

10 Mayıs 2013
Taşıt kredisi gerekli evraklar

Taşıt kredisi başvurusu işlemlerinde bankalar belirli evraklar talep etmektedirler. Taşıt kredisi evrakları bankalar arasında farklılıklar gösterebilmekle beraber yine de tüm bankalar tarafından standart olarak talep edilen belirli evraklar bulunmaktadır. Taşıt kredisi gerekli evraklar teslim edilmediği takdirde onay almış olsa dahi kesinlikle kullandırılmamaktadır.

10 Mayıs 2013
Taşıt kredisi devretme

Taşıt kredisi devretme konusunda birçok soru gelmektedir. Bankalar taşıt kredisi de dahil olmak üzere kredinin bir başkasına devrine genelde çok soğuk bakmaktadırlar. Ancak krediyi devralmak isteyen kişinin kredi puanının krediyi devreden kişiden yüksek olması halinde bankalar bazen bu tip devir işlemlerine onay verebilmektedir. 

8 Mayıs 2013
Taşıt kredisi borcu sorgulama

Taşıt kredisi kullanılarak satın alınan aracın ruhsatına banka tarafından rehin ibaresi işlenmektedir. Bu aracın satışı halinde aracın yeni sahibine bankanın araç üzerinde hak sahibi olduğunu anlaması için hem bir mesaj niteliğinde hem de kredi çeken kişinin ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmemesi halinde bankanın aracı satma hakkını kullanmasını sağlaması açısından garanti olarak görülmektedir. 

5 Mayıs 2013
Taşıt kredisi başvuru şartları

Günümüzde bankaların birbirleri ile olan yüksek rekabetleri kredi kullanmak isteyen kişilere her türlü kolaylığın sunulmasını sağlamaktadır. Eskiden bankalar memur kefili olmayan kişilere kesinlikle kredi kullandırmazken günümüzde ise sadece cep telefonundan kısa mesaj yollayarak kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. 

5 Mayıs 2013
Taşıt kredisi başvurusu Ziraat Bankası

Taşıt kredisi başvurusu Ziraat Bankası tarafından büyük kolaylıklar ile sunulmaktadır. Ziraat Bankası taşıt kredisi paketleri düşük faiz oranlarının yanı sıra ayrıca esnek ödeme vadeleri ve anlaşmalı markalar ile dikkat çekmektedir. 

5 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama