Kredi alırken dikkat etmemiz gerekenler

Hayaller genelde insanın başını döndürse de ayaklarımızın yere basması son derece önemli. Sizin için kredi başvurusu yaparken dikkat etmemiz gereken altın kuralları sıraladık.

29 Eylül 2011

Yeterli birikime sahip değilsek, bankalar;  kredi kartı, ihtiyaç kredisi, bayram kredisi, ev kredisi, eğitim kredisi  ve bunun gibi bir çok kredi ürünüyle hayallerimize kavuşabilmemiz için bize kredi desteği sağlıyorlar. Hayaller genelde insanın başını döndürse de  ayaklarımızın yere basması son derece önemli.

İşte size kredi başvurusu yaparken dikkat etmemiz gereken altın kurallar:

  • Kredi ararken sadece faiz oranına ve aylık taksitlerimize bakmak bizi yanıltır. Banka komisyonlarını, dosya ve diğer masrafları da hesaba katmamız gerekir.  Önemli olan tüm taksitler ve masraflarını da hesapladıktan sonra  toplam ödeme tutarına göre değerlendirme yapmaktır. KrediKazan.com’un “Kredi Hesaplama”  aracında bulunan “Toplam Ödeme” kolonu size bu konuda fayda sağlayacaktır.
  • Konut kredisi arıyorsanız; yeni alacağınız konut kredisinin taksitlerine ilave olarak ödemeye devam ettiğiniz kredi ve kredi kartı taksitlerinin toplamı, gelirinizin yüzde kırkını geçmemelidir.  Örneklersek; geliriniz 5.000 TL ise aylık toplam kredi taksitleriniz maksimum 2.000 TL olmalıdır.
  • Taşıt veya ihtiyaç kredisi arıyorsanız; yeni alacağınız kredi taksitlerine ilave olarak ödemeye devam ettiğiniz kredi ve kredi kartı taksitlerinin toplamı, gelirinizin yüzde otuzunu geçmemelidir.
  • Bazı durumlarda ihtiyaç kredisi kullanmak konut kredisi veya taşıt kredisine göre daha avantajlı olabilir. Bankalar aradığımız evin maksimum %75’ine kadar kredi kullandırırlar ve evin üzerine ipotek koyarlar. Aynı şekilde taşıt kredisinde de alacağımız arabanın üzerine rehin konulur. İpotek ve rehin demek ilave masraf demek olduğu için bazı durumlarda ihtiyaç kredisi daha avantajlı olabilir. Yine aynı şekilde doğru krediyi bulmak için sitemizin “Kredi Hesaplama” aracından faydalanabilirsiniz.
  • Kredi ödemelerinizi zamanında yapabileceğiniz kredi başvurusunda bulunmak son derece önemlidir. Nasıl olsa öderim demeden, düşünüp, taşınıp öyle kredi başvurusu yapılmalıdır. Unutmayın, gecikmiş ödemeler kredi sicilimizi olumsuz yönde etkiler ve 5 sene boyunca KKB (Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarından silinmez.

Huzurlu ve bol paralı günler dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi

Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Kamu çalışanıysanız ve nakit desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sizde hemen kredikazan.com sitemiz üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı ertelemeden hemen sahip olabilirsiniz.

2 Temmuz 2013
İhtiyaç kredisi dosya masrafı iade

Konut kredisi dosya masrafı iade işlemlerinin başlaması ile beraber ihtiyaç kredisi kullanan kişiler içinde umut ışığı doğmuştur. Pek çok kişi ne yazık ki dosya masrafı iadesi için sadece konut kredisi kullanan kişilerin talepte bulunabileceklerini düşünmektedir. Oysaki bankadan kredi kullanırken dosya masrafı ödeyen herkes bu haktan yararlanabilmekte ve dosya masrafı iadesi için bankalara dava açabilmektedir.

2 Temmuz 2013
Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Taşıt kredisinin avantajları bulunduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu nedenle araç kredisi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin birçoğu taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi ikilemine düşmektedir. 

29 Mart 2013
Taşıt Kredisi Araç Yaşı

İkinci el araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu taşıt kredisi araç yaşı sınırlamasıdır. İkinci el araç kredileri için uygulanan araç kredisi yaş sınırlaması bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber ortalama olarak bankalar en fazla 5 yaşa kadar olan araçlara kredi kullanım imkanı sunmaktadır. 

26 Mart 2013
Taşıt Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Günümüzde geliştirilen kredi istihbaratı sayesinde bankalar sadece T.C. kimlik bilgileri üzerinden dakikalar içerisinde kredi onayı vermektedir. Taşıt kredisi gibi daha yüksek miktarlı kredilerde ise yürütülen istihbarata daha derin olduğu için kredi onay süresi uzayabilmektedir. Peki taşıt kredisi kaç günde çıkar? Taşıt kredisi onay süresi kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi puanına göre belirlenmektedir. Kredi

26 Mart 2013
Konut Kredisi Peşinatsız

Konut kredisi peşinatsız olarak ne yazık ki kullandırılamamaktadır. Bankaların büyük çoğunluğu satın alınmak istenen konutun yüzde 70’i kadar olan tutar için kredi onayı verirken bazı bankalarda bu oran yüzde 80’lere kadar çıkabilmektedir. 

15 Mart 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama