Konut Kredisi Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bütçemize uygun konut kredisi sadece faiz oranından ibaret değildir.

22 Ekim 2011

Önceki yazılarımızda ev alırken dikkat etmemiz gerekenleri incelemiştik. Bugün daha önce de bahsettiğimiz konut kredisi ararken dikkat etmemiz gereken hususları daha da detaylandıracağız.

Öncelikli olarak peşinatını ve taksitlerini ödeyebileceğimiz tutarda bir eve talip olmalıyız. Bankalar alacağımız evin en fazla %75’inin kredilendirirler. Geri kalan %25’ini kendi kaynaklarımızla finanse etmeliyiz. Finansal sağlığımız açısından aylık borç taksitlerimizin toplamı, gelirimizin %40’ını geçmemelidir.

Yukarıda yazdıklarımı aşağıdaki örnekle daha detaylı açıklamaya çalışacağım.

Örnek :
Aylık gelirimiz 5.000 TL, ödemeleri devam eden kredi ve kredi kartı taksitlerimizin toplamı  500 TL olsun.
Finansal sağlığınız açısından kredi taksitlerine en fazla (5000 x 0,4) – 500 = 1.500 TL ödemeliyiz.
Vadeyi uzun tutarak, 360 ay vadeyle,  ayda 1.500 TL ödeyerek  %0,99 faiz oranıyla en fazla 147.500 TL kredi alabiliriz. Bu şartlarda; yaklaşık 50.000 TL’de peşinat ödememiz gerektiğini unutmadan alacağımız evin maksimum fiyatı 200.000 TL’yi geçmemelidir.

Bütçemize uygun krediyi bulabilmek için, bankaların kredi faiz oranlarını ve masraflarını karşılaştırmalıyız. Krediyi sadece faiz oranına göre değil masrafları da dikkate alıp vade sonunda ödeyeceğimiz toplam tutara göre değerlendirmeliyiz.

Kredi ararken aynı anda birden fazla krediyi aylık ödeme ve toplam ödeme tutarına göre karşılaştırmak hem işimizi kolaylaştırır, hem de bize zaman kazandırır. Ayrıca bankaların KrediKazan’a özel faiz oranlarıyla başvurunuzu yapıp paradan da kazanabiliriz.

KrediKazan’a özel faiz oranı ne demek ?
Şubeler aracılığıyla yapılan kredi başvurusu hem zaman alıyor, hem de  bankalara ilave maliyet çıkarıyor. Diğer taraftan, internet aracılığıyla yapılan kredi başvuruları hem hızlı, hem de bankalar için daha karlı.
İnternetten başvuruları cazip hale getirmek isteyen bankalar internet mecralarına özel faiz oranları belirliyorlar. Bankalara, ayda 25.000’den fazla  kredi talebi yönlendiren KrediKazan’da bu avantajı sizlerle paylaşıyor.

Huzurlu ve bol paralı günler dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir
Garanti Bankası ev kredisi

Garanti Bankası ev kredisi alanında ülkemizde en profesyonel hizmet sunan bankalardan biridir. Garanti Mortgage sistemi üzerinden kredi işlemlerini yöneten Garanti Bankası her biri alanında uzman müşteri temsilcileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik kredi paketinizi belirlemenize yardımcı olmaktadır.

16 Temmuz 2013
Denizbank Ev Kredisi

Denizbank ev kredisi ile hep hayalini kurduğunuz eve hemen bugün sahip olurken ödemesini taksitlerle zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Denizbank ev kredileri için kredikazan.com sitemizden detaylı bilgi alabilir ve konut kredisi başvuru işlemlerinizi çok daha düşük faiz oranları ile gerçekleştirebilirsiniz. 

3 Temmuz 2013
Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi

Garanti Bankası kamu çalışanlarına kredi imkanı sunmaya devam ediyor. Kamu çalışanıysanız ve nakit desteğe ihtiyaç duyuyorsanız sizde hemen kredikazan.com sitemiz üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı ertelemeden hemen sahip olabilirsiniz.

2 Temmuz 2013
İhtiyaç kredisi dosya masrafı iade

Konut kredisi dosya masrafı iade işlemlerinin başlaması ile beraber ihtiyaç kredisi kullanan kişiler içinde umut ışığı doğmuştur. Pek çok kişi ne yazık ki dosya masrafı iadesi için sadece konut kredisi kullanan kişilerin talepte bulunabileceklerini düşünmektedir. Oysaki bankadan kredi kullanırken dosya masrafı ödeyen herkes bu haktan yararlanabilmekte ve dosya masrafı iadesi için bankalara dava açabilmektedir.

2 Temmuz 2013
Konut kredisi dosya masrafı

Konut kredisi kullanan kişilerin tamamından bankalar konut kredisi dosya masrafı adı altında bazı yasal olmayan kesintilerde bulunmaktadır. Bu kesintiler yapılan son düzenlemeler ile beraber hak sahiplerine iade edilmeye başlanmıştır. Ancak pek çok kişi dava açma konusunda isteksiz davranmakta ve hakkı olduğu halde paralarını alamamaktadır.

2 Temmuz 2013
Konut kredisi zorunlu konut sigortası

Yaşanan büyük depremlerin ardından konut sigortası ülkemizde zorunlu hale getirilmiş ve depremin yaratacağı büyük maddi yük azaltılmaya çalışılmıştır. Ancak ülkemizde halen sigorta bilincinin tam olarak yerleşmemiş olması nedeni ile sigortalı olan konut sayısı ne yazık ki çok düşüktür. Bu nedenle kredi ile satın alınan konutların sigortalanması konusunda büyük bir hassasiyet gösterilmektedir. 

5 Mayıs 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama