Evim yok ama kredibilitem var

Kredibilite nedir sorusuna cevap arıyoruz.

26 Ekim 2011

Adettendir, evlilik öncesi gelinin babası kızını istemeye gelen damadın babasına sorar  “oğlumuz ne işle meşgul, evi, arabası var mı ?”.  Damadın babasının cevabını  “oğlumun evi ve arabası yok ama kredibilitesi var” şeklinde günümüz koşullarına uyarlamak pek de abartı olmayacaktır.

Peki nedir bu Kredibilite ?
Pek çoğumuz tıpkı yukarıdaki örnekteki gibi aileden zengin değiliz ama ev, araba, tatil veya eğitim hayallerimize bankaların kredi ve kredi kartı ürünleri sayesinde kavuşabiliriz.

Bankaların 18 yaşından itibaren bizlere sunduğu bu değerli imkânı bir ömür sürdürülebilir kılmak bizlerin elindedir.

  • Bütçemizi yaparak,
  • Kötü günleri de hesaba katıp tasarruf ederek, 
  • İsraftan kaçınarak,
  • Hesabımız bilerek

finansal açıdan formda kalabilir, sonucunda ödemelerimizi aksatmadan zamanında yaparak bankalar nezdinde kredi itibarımızı yüksek tutabiliriz.

Yüksek kredi itibarı bize ihtiyacımız olduğunda gelirimiz ölçüsünde bankalardan kredi alabilme imkânını verir. İşte bu imkana kredibilite denir.

Yarının bize ne getireceğini bilemeyiz. Dolayısıyla, bankalarla dost kalmayı başarmak ve kredibilite sahibi olmak bizim için önemli olmalıdır.

Huzurlu ve bol paralı günler dileğiyle…


 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Taşıt kredisini kimler alabilir?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler taşıt kredisini kimler alabilir diye merak etmektedir. Taşıt kredisi başvurusu için aranılan şartlara sahip olan herkes araç kredisi başvurusu işleminde bulunma hakkına sahiptir. 

13 Mayıs 2013
Taşıt kredisi başvuru şartları

Günümüzde bankaların birbirleri ile olan yüksek rekabetleri kredi kullanmak isteyen kişilere her türlü kolaylığın sunulmasını sağlamaktadır. Eskiden bankalar memur kefili olmayan kişilere kesinlikle kredi kullandırmazken günümüzde ise sadece cep telefonundan kısa mesaj yollayarak kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. 

5 Mayıs 2013
Konut Kredisi Neden Çıkmaz?

Kanunen 18 yaşını dolduran ve aylık gelirini belgeleyebilen herkesin konut kredisi başvurusunda bulunma hakkı bulunmaktadır. Ancak kişilerin kredi başvurusunda bulunma hakkı bulunduğu gibi bankaların da bu başvuruları reddetme hakkı her zaman bulunmaktadır. Peki konut kredisi neden çıkmaz?

13 Mart 2013
Konut kredisi için gerekli evraklar

Konut kredisi için gevrekli evraklar bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber tüm bankalar tarafından istenen standart evraklar da bulunmaktadır. Konut kredisi başvuru işleminde istenen evraklardan ilki krediye konu olan evin tapusudur. Bankalar kredi kullandırımlarında tapu üzerine ipotek koydukları için tapusuz konutlara kredi vermemektedirler.

9 Mart 2013
Kara listedeyim araç kredisi alabilir miyim?

Kara liste bankalar tarafından oluşturulan özel bir listedir. Bu listenin içerisinde bankadan kredi çeken ya da kredi kartı kullanan ancak ödemelerini düzenli olarak yapmayarak takibe düşen kişiler yer almaktadır. Kara listeye giren kişiler borçlarını ödeseler dahi belirli bir süre isimleri yine de kara liste de yer almaktadır.

19 Şubat 2013
Araç kredisi kefilliği

Araç kredisi kefilliği artık birçok banka tarafından istenmemektedir. Özellikle de sıfır araç kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar kefil talep etmemekte ve sadece araç ruhsatına rehin koymayı yeterli bulmaktadır. 

4 Şubat 2013

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama