Alacağınız Mülk Krediye Uygun mu ?

Alacağınız mülk krediye uygun mu, değil mi diye merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

03 Kasım 2011

İmkan ve hayallerinize uygun bir mülk ile karşılaştığınız zaman, yeterli nakdiniz yoksa banka konut kredileri imdadınıza yetişir...

Ancak bankaların kredi vermek için bir takım kriterleri vardır ki bunlardan en önemlisi alacağınız mülkün tapu sorunu olmaması gerekir.

Yani Kat mülkiyeti tapusu veya Kat irtifakı tapusu mutlaka olmalıdır. Aksi takdirde  banka ipotek koyamayacağı için kredi şartları gerçekleşmemiş olur..

Kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz tamamlanmamış  binalarda ,sizin almayı istediğiniz dairenin hissesine düşen  arsa tapusudur

kat irtifa tapusu


Kat Mülkiyeti Tapusu ise inşaatı tamamlanan binada veya herhangi bir bölümde  sahibi olan kişiye verilen oturma raporunun belgesidir.

Kat Mülkiyeti Tapusu

Krediye uygun olmayan diğer bir durum ise, satın almak istediğiniz mülkün kullanılamayacak derecede hasarlı olmasıdır.

Bankalar için önemli olan, olası bir kredi taksitlerinin ödenememesi durumunda, ipotek koyduğu mülkün kolaylıkla satılabilirliğidir. Bu sebeble bankalar mülke kredi verebilmek için kat mülkiyeti tapusu veya kat irtifakı tapusunun varlığını ararlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kredi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler

Yaşanan ekonomik krizler ve yükselen yaşam standartları kredileri günlük hayatımızın parçası haline getirmiş durumda. Özellikle konut kredisi ve ihtiyaç kredisi paketleri büyük ilgi görürken bankaların düzenledikleri kredi kampanyaları ile çok daha uygun koşullarda kredi kullanma imkanı sunulmaktadır.

16 Kasım 2012
Çalışmayan kişiler kredi çekebilir mi?

Çalışmayan kişilere kredi kullanımına bankalar izin vermemektedir. İster kamu isterse de özel banka olsun bankaların tümü kar güden işletmelerdir. Bu nedenle bankalar kullandırdıkları kredilerin tümünde geri dönüşü garanti altına almak isterler. Çalışmayan kişilerin düzenli aylık gelirleri olmadığı için bankalar kredi geri dönüşünde sorun yaşanacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak kredi başvurularını k

6 Kasım 2012
Kredi kartımı ödemezsem ne olur?

Kredi kartı borcu ödemelerine karşı bankalar son derece agresif bir tutum izlemektedir. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen binlerce kişi “kredi kartımı ödemezsem ne olur?” şeklinde sorular sormaktadır.

27 Eylül 2012
Kredimi ödeyemiyorum

Son yıllarda bankaların hesapsız kredi kullandırımları yine vatandaşın zorda kalmasına neden oldu. Asgari ücret ile çalışan bir kişinin farklı bankalardan yüksek miktarlı bir kaç kredi almasına izin verilmesi sonucu “kredimi ödeyemiyorum” diyen binlerce kişinin oluşması kaçınılmaz bir hale geldi. 

27 Eylül 2012
Kara liste sorgulama

Kara liste kredi ya da kredi kartı borcu gibi bankalara ödeme yükümlülüğü bulunan borçlarını ödemeyen kişilerin isimlerinin yer aldığı özel bir listedir. Bankalar kara liste uygulamasını kredi başvurusunda bulunan kişileri değerlendirmek için kullanmaktadır. Kara listedeyken kredi almak bu nedenle çok zordur.

7 Eylül 2012
İcradan kurtulmanın yolları

İcradan kurtulmak günümüzde pek çok kişinin çözüm aradığı bir sorun olarak öne çıkıyor. İcradan kurtulmanın yolları arasında ilk sırada borcunuzu ödemek yer alıyor. Ancak icraya konu olan borcu ödemekte zorlanan kişiler için alternatif icradan kurtulma yolları da bulunmaktadır.

27 Ağustos 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama