Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım ?

Bankanın sahibi siz olsaydınız kendinize kredi verir miydiniz ?

30 Kasım 2011

Daha önceki yazılarımda bankaların kredi verme kriterlerine değinmiştim. Tekrar hatırlatmak gerekirse bankalar  geçmiş dönem ödeme performansımız, gelirimiz, bankalarla ilişkilerimiz, yaşımız, varlıklarımız gibi başlıca faktörleri dikkate alıp kredi başvurumuza olumlu veya olumsuz cevap veriyorlar.
Bu günkü yazımda, paraya ihtiyacımız var ama kredi alamıyoruz; ne yapabiliriz? hayatımızı tekrar nasıl düzene sokabiliriz  ? bu konu hakkında sizlere zihnimizi açacak önerilerde bulunmaya çalışacağım.

  1. Empati yapacak psikolojide değilseniz bile kişisel çıkarlarınız için size empati yapmanızı ve kendinizi banka personelinin yerine koymanızı öneriyorum.
    Bankanın sahibi siz olsaydınız kendinize kredi verir miydiniz ? Verirdim diyorsanız hangi şartlarda verirdiniz ? Bu soruların cevabını kendi içinizde netleştirerek bankaya gitmenizi öneririz. Kredi taksitlerini ödeyeceğinize inanıyorsanız samimi bir şekilde içinde bulunduğunuz durumu anlatın ve onu ikna etmeye çalışın.
  2. Maalesef bankadan kredi alamadınız. Bu durumda imkanı olan bir yakınınızdan el borcu almanızı öneririm. Unutmamalısınız ki el borcu, bizim kültürümüzdeki en yaygın destekleme araçlarından birisidir.
  3. Gelirinizi artırmanın yollarını aramalısınız. Şartlarınıza göre tam zamanlı, yarım zamanlı veya proje bazlı bir iş bulabilir bu zor zamanlarınızda kendinize kaynak yaratabilirsiniz. Kendinize iş bulmak için iş ilanı sitelerinden faydalanabilirsiniz.
  4. Sahibinden.com, Gittigidiyor.com gibi ilan ve açık artırma sitelerinden kullanmadığınız eşyaları satarak kendinize ek kaynak yaratabilirsiniz.
  5. Hala başlamadıysanız bütçe yapmaya başlamalısınız. Acil para ihtiyacınızı göz önünde bulundurarak bu maddeyi bir numaraya yerleştirmedim fakat bütçe yapmak, gelirinizi ve giderinizi bilmek, israf ve gereksiz tüketimden kaçınmak , gelirimizin bir kısmıyla birikim yapmak nefes almak, yemek içmek gibi bizim için doğal bir refleks olmalıdır. Bütçe yaparak zamanla bir bakacaksınız ki birikim yapmışsınız ve kredi alamayan siz ev hayali kuruyorsunuz.

Hayatta hepimizin umutsuzluğa düştüğü  kötü zamanlar vardır. Şayet sizde böyle bir dönem geçiriyorsanız, motivasyonunuzu korumanızı ve içinde bulunduğunuz durumdan nasıl çıkabileceğinize odaklanmanızı öneririm.

Huzurlu ve bol paralı günler dileğiyle…


 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kredi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekenler

Yaşanan ekonomik krizler ve yükselen yaşam standartları kredileri günlük hayatımızın parçası haline getirmiş durumda. Özellikle konut kredisi ve ihtiyaç kredisi paketleri büyük ilgi görürken bankaların düzenledikleri kredi kampanyaları ile çok daha uygun koşullarda kredi kullanma imkanı sunulmaktadır.

16 Kasım 2012
Çalışmayan kişiler kredi çekebilir mi?

Çalışmayan kişilere kredi kullanımına bankalar izin vermemektedir. İster kamu isterse de özel banka olsun bankaların tümü kar güden işletmelerdir. Bu nedenle bankalar kullandırdıkları kredilerin tümünde geri dönüşü garanti altına almak isterler. Çalışmayan kişilerin düzenli aylık gelirleri olmadığı için bankalar kredi geri dönüşünde sorun yaşanacağı ihtimalini göz önünde bulundurarak kredi başvurularını k

6 Kasım 2012
Kredi kartımı ödemezsem ne olur?

Kredi kartı borcu ödemelerine karşı bankalar son derece agresif bir tutum izlemektedir. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen binlerce kişi “kredi kartımı ödemezsem ne olur?” şeklinde sorular sormaktadır.

27 Eylül 2012
Kredimi ödeyemiyorum

Son yıllarda bankaların hesapsız kredi kullandırımları yine vatandaşın zorda kalmasına neden oldu. Asgari ücret ile çalışan bir kişinin farklı bankalardan yüksek miktarlı bir kaç kredi almasına izin verilmesi sonucu “kredimi ödeyemiyorum” diyen binlerce kişinin oluşması kaçınılmaz bir hale geldi. 

27 Eylül 2012
Kara liste sorgulama

Kara liste kredi ya da kredi kartı borcu gibi bankalara ödeme yükümlülüğü bulunan borçlarını ödemeyen kişilerin isimlerinin yer aldığı özel bir listedir. Bankalar kara liste uygulamasını kredi başvurusunda bulunan kişileri değerlendirmek için kullanmaktadır. Kara listedeyken kredi almak bu nedenle çok zordur.

7 Eylül 2012
İcradan kurtulmanın yolları

İcradan kurtulmak günümüzde pek çok kişinin çözüm aradığı bir sorun olarak öne çıkıyor. İcradan kurtulmanın yolları arasında ilk sırada borcunuzu ödemek yer alıyor. Ancak icraya konu olan borcu ödemekte zorlanan kişiler için alternatif icradan kurtulma yolları da bulunmaktadır.

27 Ağustos 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama