Kredim vadesinden önce geri çağrılabilir mi?

Bu sorunun cevabı kredinin tüketici kredisi mi, yoksa ticari kredimi olduğuna göre farklılık göstermektedir.

19 Mayıs 2012

Tüketici kredisi kullanmışsanız ve kredi taksitlerinizi muntazaman ödüyorsanız bankalar kredinizi erken kapatmanızı talep edemezler.

Şayet iki kredi taksidinizi geciktirirseniz, banka bir hafta önceden haber vermek suretiyle kredisini geri çağırma hakkına sahip olur. Mağduriyet yaşamamak için kredi taksitlerinizi zamanında ödemeye gayret göstermelisiniz.

Tüketici kredilerine ait bu işleyiş 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 10’uncu maddesinde açıkça ifade edilmektedir.

“Kredi veren, taksitlerden birinin veya birkaçının ödenmemesi halinde kalan borcun tümünün ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak; ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması durumunda ve tüketicinin birbirini izleyen en az iki taksidi ödemede temerrüde düşmesi halinde kullanılabilir. Ancak kredi verenin bu hakkını kullanabilmesi için en az bir hafta süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması gerekir.”

Ticari kredilerde işleyiş biraz daha farklıdır. Kredi sözleşmenizde krediyi erken geri çağırma hükmü varsa banka krediyi erken çağırabilir. BDDK web sitesinde bu durum aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

"Ticari kredi niteliğindeki kredilerde ise kredi kullanan müşteriler Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde tacir sıfatını haiz olduklarından banka ile bu müşteriler arasındaki ilişkiler TTK ile ticari örf ve adetlere göre belirlenecektir. TTK hükümleri genel olarak tacirlerin basiretli hareket etmeleri gerektiği yaklaşımını benimsediğinden banka ile ticari müşteriler arasında imzalanan sözleşmelerde ilgili hükümlerin yer alması halinde bankaların kredilerin vadesinden önce ödenmesini talep etmeleri mümkün olabilmektedir. Ancak, söz konusu talepler ticari örf ve adetler çerçevesinde olmalı ve karşı tarafın mahvına sebebiyet verebilecek nitelikte olmamalıdır."

Böyle bir mağduriyetle karşılaşmamanızı temenni eder, bol paralı ve sağlıklı günler dileriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Tüketici kredi faiz oranları

Tüketici kredi faiz oranları bankalar arasında farklılıklar gösterdiği için mutlaka kredi başvurusu işleminizi gerçekleştirmeden farklı bankalardan kredi teklifi almanız gerekir. Böylelikle en uygun faizli tüketici kredisi paketini belirleyebilir ve düşük faiz oranları ile kredinizi çekebilirsiniz.

29 Ağustos 2012
Garanti Bankası tüketici kredileri

Garanti Bankası tüketici kredileri ile nakit ihtiyaçlarınızı hemen karşılarken ödemesini taksitli olarak yerine getirebilirsiniz. Garanti Bankası tüketici kredileri arasında eğitim kredisi, evlilik kredisi, doğum kredisi, tatil kredisi ve tadilat kredisi gibi pek çok kredi seçeneği bulunmaktadır.

18 Ağustos 2012
Tüketici kredisi karşılaştırma

Tüketici kredisi karşılaştırma işlemi sayesinde en düşük kredi faiz oranını belirleyerek kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların kredi faiz oranları bankalar tarafından günlük koşullara ve banka kredi politikalarına bağlı olarak belirlenmekte olduğu için son derece büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

8 Ağustos 2012
Evraksız kefilsiz ihtiyaç kredisi

Evraksız kefilsiz ihtiyaç kredisi paketleri nakit ihtiyacı duyan ancak kredi işlemleri ile vakit kaybetmek istemeyen kişilerin imdadına yetişiyor. Evraksız kefilsiz ihtiyaç kredisi başvurusu için bu hizmeti sunan bankaların internet sitelerini yada şubelerini ziyaret etmeniz yeterli.

9 Temmuz 2012
Kredi kartı talebim olmadan banka kredi kartı gönderdi ne yapmalıyım ?
Bankalar sizin talebiniz olmadan size kredi kartı gönderemezler. Bu konuda kanun çok açık.
19 Mayıs 2012
Bir banka hakkında şikayetim varsa ne yapmalıyım?
İsterseniz BDDK'nın yol göstericiliğinde izlememiz gereken adımları listeleyelim.
2 Mayıs 2012

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama